2x Brake Rotor Front For Nissan Patrol 5.6 (Y62) Petrol SUV 2010-2019
RDA Standard Replacment Brake Rotor Pair RDA8258 Fits Nissan Patrol Y62 5.6L Front Disc
Specifications:
Diameter: 358mm
Height: 58mm
Centerhole: 82mm
Thickness: 34mm
Minimum Thickness: 32mm
PCD: 139.7
No. Holes: 6
Type: VENTED
Sourced from world-leading manufacturers, RDA Brakes Traditional Brake Disc Rotors are prepared to the highest quality. RDA Brakes Traditional Brake Disc Rotors have a Black Passivation Finish that is easy to wipe down, eliminates the need to wash down the heavy-duty packing/storage oil, and increases surface rust resistance. In order to achieve better initial brake performance, the Traditional Brake Disc Rotor has a ground finish on the brake. Constantly improving their manufacturing technology, RDA Brake Rotors are now heat tempered in order to increase the life of the metal composition and structure.
With over 2100 vehicle applications in their Traditional Brake Disc Rotor range, RDA Brakes are proud to cover everything from Alfa to Volvo and all makes in between. Backing themselves with 15 years of supplying the Aussie market with top-quality Traditional Brake Disc Rotors, RDA Brakes do not jeopardise quality for price, but offer affordable options for your braking needs.
| Part No | RDA8258 |
| Brand | RDA BRAKES |
| Type | Brake Rotor |
| Shipping Weight | 20.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
| YearRange | Make | Model | Series | Engine Size |
| 2010-2019 | Nissan | Patrol | 5.6 (Y62) | Petrol |
PART SPECIFICATION
| Part No. | RDA8258 |
| Type | DISC BRAKE ROTOR |
| Brand | RDA |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | RDA Brakes Standard Disc Brake Rotor Vented 358mm |
| Warranty | 6M |
| Flange Diameter | 82mm |
| Minimum Thickness | 32mm |
| Type | Vented |
| Height | 58mm |
| Diameter | 358mm |
| Item Type | Disc Brake Rotor |
| Thickness | 34mm |
| Pack Qty | 1 |
| Number of Stud Holes | 6 |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
2x PROTEX Rotors - Front For LAND ROVER DEFENDER 110 2D C/C 4WD 1992-2002 #DR087
$224.98 $152.62
New PROTEX Disc Rotor For BMW 430i F33 F33 2.0L 2D Convertible RWD DR1102
$339.48 $230.32
New PROTEX Rotor - Rear For MITSUBISHI LANCER . 4D Sdn 4WD 1994 - 1996 #DR419
$210.69 $142.92
2x PROTEX Rotors - Front For HONDA CIVIC EK 2D Hatchback FWD 1995 - 2000 #DR474
$183.16 $124.23
PROTEX Rotor-Front For CITROEN C4 . 4D Hatchback FWD 2005-2011 #DR12332
$115.26 $78.04
2x PROTEX Rotors - Front For NISSAN X-TRAIL T30 4D SUV 4WD 2000 - 2007 #DR573
$189.22 $128.34
2x PROTEX Rotors - Rear For VOLKSWAGEN PASSAT 3A 4D Sdn FWD 1995 - 1996 #SDR834
$273.91 $185.82
