4x New NGK Premium Quality Japanese Industrial Glow Plug For Toyota #Y-532J
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | Y-532J |
| Type | GLOW PLUG |
| Brand | NGK SPARK PLUGS |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | NGK Glow Plug |
| Warranty | Service Interval |
| Length | 103mm |
| Termination | M4 |
| Thread | M10x1.25 |
| Width | 25mm |
| Plug Voltage | 11v |
| Reach | 28 |
| Product Group 1 | ELECTRICAL PARTS |
| Product Group 2 | SPARK PLUGS & GLOW PLUGS |
Features:-
Optimum starting capabilities and excellent post-glow function
Manufactured with state of the art techniques with dedication to quality, and outstanding reliability
In cold weather optimum running temperature is not always achieved and glow plugs assist by heating the air-fuel mixture to assist in cold starting
Process before the actual starting of the engine is called 'pre-glowing'
Vehicle Compatibility

NGK GLOW PLUGS
Increasing need for environmental protection has led to the call for more stringent emission regulations as well as demand for low emission vehicles around the world. Diesel vehicles are no exceptions in this trend car makers are focusing on development of new technologies to meet increasingly stringent emission regulations. Glow plugs, traditionally used for supplementing engine-start on diesel engines, are now gaining attention as a key component that contributes to reducing emissions and improving startability.
Features
Double coil technology with good electrical insulation.
Better Heat up performance (reach to 900°C) in few seconds.
Heat shock, Mechanical Shock and chemical corrosion resistance.
Approved/ Recommended by major OEM companies.
Benefits
Quick & Reliable cold start Engine starts even at low temperature.
Easy Engine Start up.
Protect battery from fast drain.
Helps to reduce harmful gas emissions.
Long service life.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | COROLLA CE100 (GREY IMPORT) | 2.0L 2C SOHC 8v Diesel Inj. | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD | 08/94 - 07/99 |
| TOYOTA | COROLLA CE100 (GREY IMPORT) | 2.0L 2C SOHC 8v Diesel Inj. | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD | 08/94 - 07/99 |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ105R | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 4sp Auto 4dr Wagon 4WD | 01/98 - 07/02 |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ105R | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | 01/98 - 07/07 |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ75R | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | 01/90 - 07/99 |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ75R | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD | 01/90 - 07/99 |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ75R | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 3dr Troopcarrier 4WD | 01/90 - 07/99 |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ78R | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 3dr Troopcarrier 4WD | 08/99 - 12/06 |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ79R | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | 08/99 - 12/06 |
Specifications
| Part No | Y-532J |
| Brand | NGK |
| Type | Glow Plug |
| Suitable for | Toyota |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
6x New NGK Japanese Industrial Laser Iridium Spark Plug For Honda #ILZKR7B-11S
$254.87 $176.61
New NGK Iridium Spark Plug For NISSAN QASHQAI ST, Ti J11 DILKAR7D11H
$69.69 $48.03
2x New NGK M14x1.25 Resistor Standard Spark Plug For SAAB 9-3 BCPR7ES-11
$39.47 $27.02
New NGK M14x1.25 Resistor Standard Spark Plug For NISSAN BLUEBIRD BCPR7ES-11
$32.98 $22.53
New NGK Japanese Industrial Laser Platinum Spark Plug For Toyota #BKR5EP-11
$58.11 $40.00
