MPN: Y-197R
6x New NGK M10x1.25 Spark Plug For TOYOTA LANDCRUISER Y-197R
$145.99
RRP $210.70
SAVE $64.71 (31%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Title | NGK SPARK PLUGS |
| Part No. | Y-197R |
| Type | GLOW PLUG |
| Brand | NGK SPARK PLUGS |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | NGK Glow Plug |
| Warranty | Manufactures Defect |
| Length | 100.5mm |
| Termination | M4 |
| Thread | M10x1.25 |
| Width | 13mm |
| Plug Voltage | 14v |
| Reach | 28 |
| Product Group 1 | ELECTRICAL PARTS |
| Product Group 2 | SPARK PLUGS & GLOW PLUGS |
Features:-
• Optimum starting capabilities and excellent post-glow function
• Manufactured with state of the art techniques with dedication to quality, and outstanding reliability
• In cold weather optimum running temperature is not always achieved and glow plugs assist by heating the air-fuel mixture to assist in cold starting
• Process before the actual starting of the engine is called 'pre-glowing'
Vehicle Compatibility
| Make | Model | Series_Chassis | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | COASTER | BB26R | 1984-1993 | 3.4 litre 3B I4 8V OHV | 2D Bus |
| TOYOTA | COASTER | BB31R | 1983-1993 | 3.4 litre 3B I4 8V OHV | 2D Bus |
| TOYOTA | COASTER | HB30R | 1985-1990 | 4.0 litre 2H I6 12V OHV | 2D Bus |
| TOYOTA | COASTER | HB36R | 1984-1990 | 4.0 litre 2H I6 12V OHV | 2D Bus |
| TOYOTA | DYNA | BU22R | 1983-1984 | 3.0 litre B I4 8V OHV | 2D Truck |
| TOYOTA | DYNA | BU70R | 1984-1995 | 3.0 litre B I4 8V OHV | 2D Truck |
| TOYOTA | DYNA | BU80R | 1984-1988 | 3.0 litre B I4 8V OHV | 2D Truck |
| TOYOTA | DYNA | HU40R | 1982-1983 | 4.0 litre 2H I6 120 OHV | 2D Truck |
| TOYOTA | DYNA | HU50R | 1982-1983 | 4.0 litre 2H I6 12V OHV | 2D Truck |
| TOYOTA | DYNA | 200 BU60R | 1984-1995 | 3.0 litre B I4 8V OHV | 4D Truck |
| TOYOTA | LANDCRUISER | BJ41R | 1979-1982 | 3.2 litre 2B I4 8V OHV | 2D Hardtop |
| TOYOTA | LANDCRUISER | BJ44R | 1979-1982 | 3.2 litre 2B I4 8V OHV | 2D Hardtop |
| TOYOTA | LANDCRUISER | BJ6OR | 1980-1982 | 3.4 litre 3B I4 8V OHV | 4D SUV Full-Size |
| TOYOTA | LANDCRUISER | BJ61R | 1982-1986 | 3.4 litre 3B I4 8V OHV | 4D SUV Full-Size |
| TOYOTA | LANDCRUISER | HJ6OR | 1980-1990 | 4.0 litre 2H I6 12V OHV | 4D SUV Full-Size |
| TOYOTA | TOYOACE | BUXOR | 1984-1988 | 3.0 litre B I4 8V OHV | 2D Truck |
| TOYOTA | TOYOACE | BY31R | 1983-1985 | 3.0 litre B I4 3V OHV | 2D Truck |
| TOYOTA | TOYOACE | 200 BU6OR | 1984-1995 | 3.0 litre B I4 8V OHV | 4D Truck |
Specifications
| Part No | Y-197R |
| Brand | NGK |
| Type | Spark & Glow Plug |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
6x New NGK Japanese Industrial Laser Iridium Spark Plug For Honda #ILZKR7B-11S
$254.87 $176.61
New NGK Iridium Spark Plug For NISSAN QASHQAI ST, Ti J11 DILKAR7D11H
$69.69 $48.03
2x New NGK M14x1.25 Resistor Standard Spark Plug For SAAB 9-3 BCPR7ES-11
$39.47 $27.02
New NGK M14x1.25 Resistor Standard Spark Plug For NISSAN BLUEBIRD BCPR7ES-11
$32.98 $22.53
New NGK Japanese Industrial Laser Platinum Spark Plug For Toyota #BKR5EP-11
$58.11 $40.00
