6x NGK Premium Quality Japanese Industrial Glow Plug For Mercedes-Benz #Y-925J
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | Y-925J |
| Type | GLOW PLUG |
| Brand | NGK SPARK PLUGS |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | NGK Glow Plug |
| Warranty | Manufactures Defect |
| Length | 114.5mm |
| Termination | Pin |
| Thread | M12x1.25 |
| Width | 12.5mm |
| Plug Voltage | 11.5v |
| Reach | 27 |
| Product Group 1 | ELECTRICAL PARTS |
| Product Group 2 | SPARK PLUGS & GLOW PLUGS |
Features:-
Optimum starting capabilities and excellent post-glow function
Manufactured with state of the art techniques with dedication to quality, and outstanding reliability
In cold weather optimum running temperature is not always achieved and glow plugs assist by heating the air-fuel mixture to assist in cold starting
Process before the actual starting of the engine is called 'pre-glowing'
Vehicle Compatibility

NGK GLOW PLUGS
Increasing need for environmental protection has led to the call for more stringent emission regulations as well as demand for low emission vehicles around the world. Diesel vehicles are no exceptions in this trend car makers are focusing on development of new technologies to meet increasingly stringent emission regulations. Glow plugs, traditionally used for supplementing engine-start on diesel engines, are now gaining attention as a key component that contributes to reducing emissions and improving startability.
Features
Double coil technology with good electrical insulation.
Better Heat up performance (reach to 900°C) in few seconds.
Heat shock, Mechanical Shock and chemical corrosion resistance.
Approved/ Recommended by major OEM companies.
Benefits
Quick & Reliable cold start Engine starts even at low temperature.
Easy Engine Start up.
Protect battery from fast drain.
Helps to reduce harmful gas emissions.
Long service life.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| MERCEDES-BENZ | C250D. W202 | 2.5L OM605 DOHC 20v Diesel Inj. | 5cyl 83kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD | 01/94 - 12/96 |
| MERCEDES-BENZ | C250D. W202 | 2.5L OM605 DOHC 20v Turbo Diesel Inj. | 5cyl 110kW 5sp Auto 4dr Sedan RWD | 01/96 - 12/00 |
| MERCEDES-BENZ | E300D W124 | 3.0L OM606 DOHC 24v Diesel Inj. | 6cyl 100kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD | 01/93 - 12/94 |
| MERCEDES-BENZ | E300D W210 | 3.0L OM606 DOHC 24v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 130kW 5sp Auto 4dr Sedan RWD | 01/97 - 12/99 |
Specifications
| Part No | Y-925J |
| Brand | NGK |
| Type | Glow Plug |
| Suitable for | Mercedes-Benz |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
6x New CHAMPION Performance Driven Quality Platinum Spark Plug For Ford #RC8PYP4
$260.78 $162.74
DENSO Spark Plug For FORD F150. 5.4L 2D Wellside 1997-2003 *By Zivor* #IT16TT
$55.38 $37.14
New NGK Japanese Industrial Laser Platinum Spark Plug For Kia #PFR6N-11
$50.70 $34.86
4x New NGK M14x1.25 Resistor Standard Spark Plug For MAZDA 323 BPR5ES-13
$53.60 $36.87


