OEX A/C Compressor For Mercedes-benz Sprinter 906 Ncv3 415cdi 2.1l Om646 CXD0042
Product Specification:-
| Part No. | CXD0042 |
| Type | AIR CONDITIONING COMPRESSOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | OEX Air Conditioning Compressor 12V Direct Mount Denso 7SEU17C Style |
| Warranty | Two Years |
| Clutch Diameter | 110mm |
| Compressor Mounting | Direct Mount |
| Fitting Type | Pad |
| Original Equipment Number | A0002309011 |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Series | 7SEU17C Style |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Note | 7SEU17C |
| Weight | 6.7kg |
| Oil Capacity | 140ml |
| Dust Cover Y/N | No |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | AIR CONDITIONING |
Features:-
• To Suit: Mercedes-Benz AMG C55 W203 5.4L, C163, C216 6.2L 09/2004 - 10/2010
• C230/350 W203 2.5L & 3.5L, S430 W220 4.3L 09/2005 - 06/2007
• Sprinter II 906 2.1L, Vito 639 2.1L & 3.0L 01/2005 - 03/2015
| Part No | CXD0042 |
| Brand | OEX |
| Type | A/C Compressor |
| Suitable for | MERCEDES |
| Shipping Weight | 7.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 309CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 65kW 5sp Auto Van RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 309CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 65kW 6sp Man Van RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 311CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 80kW 5sp Auto Cab Chassis RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 311CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 80kW 5sp Auto Van RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 311CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 80kW 6sp Man Cab Chassis RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 311CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 80kW 6sp Man Van RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 315CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 5sp Auto Cab Chassis RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 315CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 5sp Auto Van RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 315CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 6sp Man Cab Chassis RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 315CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 6sp Man Van RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 415CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 5sp Auto Van RWD [01/08 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 415CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 6sp Man Van RWD [01/08 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 515CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 5sp Auto Cab Chassis RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 515CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 5sp Auto Van RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 515CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 6sp Man Cab Chassis RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 515CDI 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 6sp Man Van RWD [01/06 - 12/09]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 TRANSFER 2.1L OM646 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 110kW 5sp Auto Bus RWD [01/08 - 12/09]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc380lc-6 7.2l Saa6d108e #CXZ0004
$886.82 $599.48
OEX Air Conditioning Compressor For Nissan Navara D40 4.0l Vq40de #CXZ0014
$1,086.81 $734.69
OEX Air Conditioning Compressor For Peugeot 308 T7 1.6l Ep6dt (5ft) #CXD0037
$1,488.90 $1,006.52
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc450-7eo 11.0l Saa6d125 #CXZ0004
$886.82 $599.48
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc340lc-7 8.3l Saa6d114e #CXZ0004
$886.82 $599.48
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc14r-3 .8l 3d67e #CXZ0004
$886.82 $599.48
OEX Air Conditioning Compressor For Hyundai Sonata Nf 2.4l G4kc #CXH0009
$955.57 $645.96
OEX Air Conditioning Compressor For Mazda Mazda3 Bk 2.0l Lf-de #CXN267
$997.23 $674.13
