OEX A/C Compressor For Volkswagen Transporter T5 Tdi 2.5l Axd,bnz #CXD0015
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | CXD0015 |
| Type | AIR CONDITIONING COMPRESSOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | OEX Air Conditioning Compressor 12V Direct Mount Denso 7SEU17C Style |
| Warranty | Two Years |
| Clutch Diameter | 0mm |
| Compressor Mounting | Direct Mount |
| Fitting Type | Pad |
| Pulley Section | Not Applicable |
| Series | 7SEU17C |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | Not Applicable |
| Note | Electronis Variable control valve . HPRV |
| Weight | 6.5kg |
| Oil Capacity | 160ml |
| Dust Cover Y/N | No |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | AIR CONDITIONING |
Features:-
• To Suit: Volkswagen Touareg 7L 2.5L & 4.9L 01/2004 - 12/02010
• Transporter T4/T5 7H & 7J 2.5L 09/2004 - 12/2014
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T4 2.5L AET, APL, AVT SOHC 10v MPFI 5cyl 85kW 4sp Auto Cab Chassis & Van FWD [01/97 - 12/04]
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T4 2.5L AET, APL, AVT SOHC 10v MPFI 5cyl 85kW 5sp Man Cab Chassis & Van 4WD [01/97 - 12/04]
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T4 2.5L AET, APL, AVT SOHC 10v MPFI 5cyl 85kW 5sp Man Cab Chassis & Van FWD [01/97 - 12/04]
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T5 2.5L AXD, BNZ SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 96kW 6sp Auto Cab Chassis & Van FWD [01/04 - 12/10]
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T5 2.5L AXD, BNZ SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 96kW 6sp Man Cab Chassis & Van 4WD [01/05 - 12/08]
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T5 2.5L AXD, BNZ SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 96kW 6sp Man Cab Chassis & Van FWD [01/04 - 12/08]
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T5 2.5L AXE, BPC SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 128kW 6sp Auto Cab Chassis & Van FWD [01/04 - 12/10]
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T5 2.5L AXE, BPC SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 128kW 6sp Man Cab Chassis & Van 4WD [01/05 - 12/10]
VOLKSWAGEN TRANSPORTER T5 2.5L AXE, BPC SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 128kW 6sp Man Cab Chassis & Van FWD [01/04 - 12/10]
Specifications
| Part No | CXD0015 |
| Brand | OEX |
| Type | A/C Compressor |
| Suitable for | VOLKSWAGEN |
| Shipping Weight | 7.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
OEX Air Conditioning Compressor For Bmw 328i F30 2.0l N20 B20 A #CXD0016
$1,388.89 $865.99
OEX Air Conditioning Compressor For Mercedes-benz C200 W202 2.0l M111 #CXD0069
$1,224.31 $763.39
OEX Air Conditioning Compressor For Kia Magentis Mg 2.4l G4kc #CXH0009
$955.57 $595.86
OEX A/C Compressor For Mitsubishi Outlander Zj 2.4l 4j12 Mivec #CXM0008
$1,209.73 $754.30
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc130-8 3.3l Saa4d95le #CXZ0004
$886.82 $553.00
OEX Air Conditioning Compressor For Mazda Mazda3 Bk Sp23 2.3l L3-ve #CXN267
$997.23 $621.83
OEX Air Conditioning Compressor For Honda Accord Ck 2.3l F23z# #CXS0002
$1,034.74 $645.21
