OEX Air Conditioning Compressor For Holden Barina Tk 1.6l F16d3 #CXG0008
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | CXG0008 |
| Type | AIR CONDITIONING COMPRESSOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | OEX Air Conditioning Compressor 12V Direct Mount Delphi V5 Style |
| Warranty | Two Years |
| Clutch Diameter | 120mm |
| Compressor Mounting | Direct Mount |
| Fitting Type | Pad |
| Original Equipment Number | 96539392 |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Series | V5 Style |
| Suits Unit Make | Delphi |
| Voltage | 12 |
| Note | O Rings to suit 2 x ORX017 |
| Weight | 7kg |
| Oil Capacity | 130ml |
| Dust Cover Y/N | No |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | AIR CONDITIONING |
Features:-
• To Suit: Daewoo Kalos T200 1.5L 04/2003 - 05/2005
• Holden Barina TK 1.6L 11/2005 - 10/2011
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
HOLDEN BARINA TK 1.6L F16D3 DOHC 16v MPFI 4cyl 76kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD [11/05 - 10/11]
HOLDEN BARINA TK 1.6L F16D3 DOHC 16v MPFI 4cyl 76kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [11/05 - 10/11]
HOLDEN BARINA TK 1.6L F16D3 DOHC 16v MPFI 4cyl 76kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [11/05 - 10/11]
HOLDEN BARINA TK 1.6L F16D3 DOHC 16v MPFI 4cyl 76kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [11/05 - 10/11]
HOLDEN BARINA TK 1.6L F16D3 DOHC 16v MPFI 4cyl 76kW 5sp Man 4dr Sedan FWD [11/05 - 10/11]
HOLDEN BARINA TK 1.6L F16D3 DOHC 16v MPFI 4cyl 76kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD [11/05 - 10/11]
Specifications
| Part No | CXG0008 |
| Brand | OEX |
| Type | Air Conditioning Compressor |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 7.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
OEX Air Conditioning Compressor For Peugeot 308 T7 1.4l Ep3 (8fr) #CXD0037
$1,488.90 $928.32
OEX Air Conditioning Compressor For Honda Accord Cm 2.4l K24a# #CXK2265
$802.02 $500.14
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc138us-2 3.3l Saa4d95le #CXZ0004
$886.82 $553.00
OEX Air Conditioning Compressor For Toyota Dyna Xzu307r 4.6l S05c #CXD0047
$886.82 $553.00
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc290nlc-7 5.9l Sa6d102e #CXZ0004
$886.82 $553.00
Air Conditioning Compressor For Mitsubishi Fuso Canter 3.9l 4d34 11/02 ON
$1,164.67 $727.53
OEX Air Conditioning Compressor For Hino 500/ranger Fd 2j/1l 8.0l J08c #CXD0006
$1,299.31 $810.14
