OEX Air Conditioning Compressor For Honda Accord Cm 2.4l K24a# #CXK2265
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | CXK2265 |
| Type | AIR CONDITIONING COMPRESSOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | OEX Air Conditioning Compressor 12V Direct Mount Keihen HS110R Style |
| Warranty | Two Years |
| Clutch Diameter | 110mm |
| Compressor Mounting | Direct Mount |
| Fitting Type | Vertical Pad |
| Pulley Section | 7 Groove |
| Series | HS110R / 10PA15C Style |
| Suits Unit Make | Keihen |
| Voltage | 12 |
| Weight | 6.75kg |
| Oil Capacity | 160ml |
| Dust Cover Y/N | No |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | AIR CONDITIONING |
Features:-
• To Suit: Honda Accord CP 2.4L 02/2008 - 05/2013
• Honda CR-V RD 2.4L K24 12/2001 - 12/2006
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
HONDA ACCORD EURO CL 2.4L K24A3 DOHC 16v MPFI 4cyl 140kW 5sp Auto 4dr Sedan FWD [01/03 - 12/08]
HONDA ACCORD EURO CL 2.4L K24A3 DOHC 16v MPFI 4cyl 140kW 6sp Man 4dr Sedan FWD [01/03 - 12/08]
HONDA ACCORD EURO CU 2.4L K24Z3 DOHC 16v MPFI 4cyl 148kW 5sp Auto 4dr Sedan FWD [01/08 - 12/15]
HONDA ACCORD EURO CU 2.4L K24Z3 DOHC 16v MPFI 4cyl 148kW 6sp Man 4dr Sedan FWD [01/08 - 12/15]
Specifications
| Part No | CXK2265 |
| Brand | OEX |
| Type | Air Conditioning Compressor |
| Suitable for | HONDA |
| Shipping Weight | 7.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
OEX Air Conditioning Compressor For Peugeot 308 T7 1.4l Ep3 (8fr) #CXD0037
$1,488.90 $928.32
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc138us-2 3.3l Saa4d95le #CXZ0004
$886.82 $553.00
OEX Air Conditioning Compressor For Toyota Dyna Xzu307r 4.6l S05c #CXD0047
$886.82 $553.00
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc290nlc-7 5.9l Sa6d102e #CXZ0004
$886.82 $553.00
Air Conditioning Compressor For Mitsubishi Fuso Canter 3.9l 4d34 11/02 ON
$1,164.67 $727.53
OEX Air Conditioning Compressor For Hino 500/ranger Fd 2j/1l 8.0l J08c #CXD0006
$1,299.31 $810.14
OEX Air Conditioning Compressor For Mercedes-benz E300d W210 3.0l Om606 #CXD0069
$1,224.31 $763.39
