OEX Air Conditioning Compressor For Hyundai Sonata Nf 2.4l G4kc #CXH0009
Product Specification:-
| Part No. | CXH0009 |
| Type | AIR CONDITIONING COMPRESSOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | OEX Air Conditioning Compressor 12V Direct Mount Halla F500 Style |
| Warranty | Two Years |
| Clutch Diameter | 118mm |
| Compressor Mounting | Direct Mount |
| Fitting Type | Pad Right Hand |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Series | F500 Style |
| Suits Unit Make | Halla |
| Voltage | 12 |
| Weight | 7kg |
| Oil Capacity | 170ml |
| Dust Cover Y/N | No |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | AIR CONDITIONING |
Features:-
• To Suit: Hyundai Sonata NF 2.0L, 2.4L & 3.3L 06/2005 - 04/2010
• Kia Magentis MG 2.4L 09/2006 - 12/2011
| Part No | CXH0009 |
| Brand | OEX |
| Type | Air Conditioning Compressor |
| Suitable for | HYUNDAI |
| Shipping Weight | 7.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
HYUNDAI SONATA NF 2.0L D4EA SOHC 16v Turbo Diesel Inj. 4cyl 110kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/08 - 12/10]
HYUNDAI SONATA NF 2.0L D4EA SOHC 16v Turbo Diesel Inj. 4cyl 110kW 6sp Man 4dr Sedan FWD [01/08 - 12/10]
HYUNDAI SONATA NF 2.4L G4KC DOHC 16v MPFI 4cyl 118kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/05 - 12/08]
HYUNDAI SONATA NF 2.4L G4KC DOHC 16v MPFI 4cyl 118kW 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/05 - 12/08]
HYUNDAI SONATA NF 2.4L G4KE DOHC 16v MPFI 4cyl 127kW 5sp Auto 4dr Sedan FWD [01/08 - 12/10]
HYUNDAI SONATA NF 3.3L G6DB DOHC-PB 24v MPFI V6 173kW 5sp Auto 4dr Sedan FWD [01/05 - 12/08]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc380lc-6 7.2l Saa6d108e #CXZ0004
$886.82 $599.48
OEX Air Conditioning Compressor For Nissan Navara D40 4.0l Vq40de #CXZ0014
$1,086.81 $734.69
OEX Air Conditioning Compressor For Peugeot 308 T7 1.6l Ep6dt (5ft) #CXD0037
$1,488.90 $1,006.52
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc450-7eo 11.0l Saa6d125 #CXZ0004
$886.82 $599.48
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc340lc-7 8.3l Saa6d114e #CXZ0004
$886.82 $599.48
OEX Air Conditioning Compressor For Komatsu Pc14r-3 .8l 3d67e #CXZ0004
$886.82 $599.48
OEX Air Conditioning Compressor For Mazda Mazda3 Bk 2.0l Lf-de #CXN267
$997.23 $674.13
