OEX Alternator For Case 480ck E/f 3.1l G-188d #BXA005
Product Specification:-
| Part No. | BXA005 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 95A BOSCH STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Mount Leg Thickness | 51mm |
| Pin Code | IR15 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 95 |
| Pulley Outside Diameter | 65mm |
| Pulley Section | 8 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Bosch |
| Voltage | 12 |
| Weight | 5.1kg |
| Alternator Mount | Single Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 173mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• OEX Alternator range has a reputation built on quality and reliability at an aftermarket price.
• Major manufacturers under the OEX brand are typically OEM and aftermarket suppliers and have built up immense knowledge of the needs of the components and units for vehicles.
• Factories are ISO9001 Certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you acquire or fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive warranty
| Part No | BXA005 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | CASE |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
CASE 480CK E/F 3.1L G-188D Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Backhoe Loader [01/89 - 12/94]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
Others Also Bought
2x PROTEX Ball Joints- Front Upper For MITSUBISHI L200 MA 2D 1981-1981 #BJ214
$103.38 $69.97
2x PROTEX Ball Joints- Front Upper For MITSUBISHI L200 MA 2D 1980-1981 #BJ214
$103.38 $69.97
More From This Category
BOSCH Alternator For HOLDEN PANEL VAN WB 4.1L 253 1980-1985 #BXH1238A
$540.67 $365.46


