OEX Alternator For Caterpillar 316el 4.4l C4.4 #DXA4051
Product Specification:-
| Part No. | DXA4051 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 24V 60A DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 |
| Mount Leg Thickness | 58mm |
| Pin Code | IR74 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 60 |
| Pulley Outside Diameter | 78mm |
| Pulley Section | AA |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 24 |
| Note | Adaptor to suit HXK-17, HXK-22, HXK-30 |
| Weight | 6kg |
| Alternator Mount | Single Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 167mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from ISO certified factories
• OEX product backed by a comprehensive nationwide warranty
| Part No | DXA4051 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | CATERPILLAR |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
CATERPILLAR 312 4.4L C4.4 OHV 8v Turbo Diesel Inj. 4cyl Hydraulic Excavator [01/13 - 12/13]
CATERPILLAR 314 4.4L C4.4 OHV 8v Turbo Diesel Inj. 4cyl Hydraulic Excavator [01/15 - 12/15]
CATERPILLAR 314E 4.4L C4.4 OHV 8v Turbo Diesel Inj. 4cyl Excavator [01/14 ON]
CATERPILLAR 318 4.4L C4.4 OHV 8v Turbo Diesel Inj. 4cyl Hydraulic Excavator [01/15 - 12/15]
CATERPILLAR 320/GC 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/18 ON]
CATERPILLAR 320GC 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/18 ON]
CATERPILLAR 325FL 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/17 ON]
CATERPILLAR 420E 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Backhoe Loader [01/10 ON]
CATERPILLAR 420E-IT 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Backhoe Loader [01/10 ON]
CATERPILLAR 914G 4.0L 3054 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 80kW Wheel Loader [01/95 ON]
CATERPILLAR 914G 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Wheel Loader [01/95 ON]
CATERPILLAR CP44 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Road Roller [01/13 ON]
CATERPILLAR CP44B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/15 ON]
CATERPILLAR CP54 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Road Roller [01/10 ON]
CATERPILLAR CP68B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/13 ON]
CATERPILLAR CP74B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/15 ON]
CATERPILLAR CP76B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/15 ON]
CATERPILLAR CS44B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/15 ON]
CATERPILLAR CS54 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Road Roller [01/05 ON]
CATERPILLAR CS56B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/13 ON]
CATERPILLAR CS64B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/13 ON]
CATERPILLAR CS68B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/13 ON]
CATERPILLAR CS74B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/15 ON]
CATERPILLAR CS78B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/15 ON]
CATERPILLAR CS79B 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Soil Compactor [01/15 ON]
CATERPILLAR CW34 4.4L C4.4 OHV 8v Turbo Diesel Inj. 4cyl Road Roller [01/13 ON]
CATERPILLAR D3K2 LGP/XP 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Dozer [01/15 ON]
CATERPILLAR D4K2 LGP/XP 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Dozer [01/15 ON]
CATERPILLAR D5K2 LGP/XP 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Dozer [01/15 ON]
CATERPILLAR IT14B 4.0L 3054 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 80kW Tool Carrier [01/92 ON]
CATERPILLAR M313D 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Wheel Excavator [01/07 ON]
CATERPILLAR M314F 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Wheel Excavator [01/17 ON]
CATERPILLAR M316F 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Wheel Excavator [01/17 ON]
CATERPILLAR TH255 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Telehandler [01/12 ON]
CATERPILLAR TH337C 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Telehandler [01/16 ON]
CATERPILLAR TH357D-AG 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Telehandler [01/17 ON]
CATERPILLAR TH408D-AG 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Telehandler [01/17 ON]
CATERPILLAR TH414C 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Telehandler [01/15 ON]
CATERPILLAR TH417C 4.4L C4.4 Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Telehandler [01/13 ON]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
BOSCH Alternator For HOLDEN PANEL VAN WB 4.1L 253 1980-1985 #BXH1238A
$540.67 $365.46

