OEX Alternator For Holden Barina Sb 1.4l C14se #DXA503
Product Specification:-
| Part No. | DXA503 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 100A DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Inside Mounting Legs | 58mm |
| Pin Code | IR189 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 100 |
| Pulley Outside Diameter | 50mm |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Delco |
| Voltage | 12 |
| Weight | 5.6kg |
| Alternator Mount | Twin Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 185mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
| Part No | DXA503 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
HOLDEN BARINA SB 1.2L C12NZ SOHC 8v MPFI 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback FWD [04/94 - 08/97]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14NZ SOHC 8v SPFI 4cyl 44kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD [04/94 - 07/97]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14NZ SOHC 8v SPFI 4cyl 44kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [04/94 - 07/97]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14NZ SOHC 8v SPFI 4cyl 44kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [04/94 - 07/97]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14NZ SOHC 8v SPFI 4cyl 44kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD [04/94 - 07/97]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI 4cyl 60kW 4sp Auto 2dr Cabriolet FWD [08/97 - 12/00]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI 4cyl 60kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD [08/97 - 12/00]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI 4cyl 60kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD [08/97 - 12/00]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI 4cyl 60kW 5sp Man 2dr Cabriolet FWD [08/97 - 12/00]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI 4cyl 60kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [08/97 - 12/00]
HOLDEN BARINA SB 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI 4cyl 60kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD [08/97 - 12/00]
HOLDEN BARINA SB 1.6L X16XE DOHC 16v MPFI 4cyl 78kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [04/94 - 12/00]
HOLDEN BARINA XC 1.8L Z18XE DOHC 16v MPFI 4cyl 92kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD [04/01 - 10/05]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
