OEX Alternator For Holden Berlina Vn 3.8l 3800 Lg2/ln3/l27 #BXA003
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | BXA003 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 85A BOSCH STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | 8 |
| Mount Leg Thickness | 51mm |
| Pin Code | IR110 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 85 |
| Pulley Outside Diameter | 61mm |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Bosch |
| Voltage | 12 |
| Note | Adaptor to suit HXK-20, HXK-33, 1287013003 |
| Weight | 5.34kg |
| Alternator Mount | Single Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 183mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
HOLDEN BERLINA VN 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [09/88 - 08/91]
HOLDEN BERLINA VN 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD [09/88 - 08/91]
HOLDEN BERLINA VN 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 5sp Man 4dr Sedan RWD [09/88 - 08/91]
HOLDEN BERLINA VN 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 5sp Man 4dr Wagon RWD [09/88 - 08/91]
HOLDEN BERLINA VN 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD [09/88 - 08/91]
HOLDEN BERLINA VN 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 4sp Auto 4dr Wagon RWD [09/88 - 08/91]
HOLDEN BERLINA VN 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 5sp Man 4dr Sedan RWD [09/88 - 08/91]
HOLDEN BERLINA VN 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 5sp Man 4dr Wagon RWD [09/88 - 08/91]
HOLDEN BERLINA VP 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [09/91 - 06/93]
HOLDEN BERLINA VP 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD [09/91 - 06/93]
HOLDEN BERLINA VP 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 5sp Man 4dr Sedan RWD [09/91 - 06/93]
HOLDEN BERLINA VP 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 5sp Man 4dr Wagon RWD [09/91 - 06/93]
HOLDEN BERLINA VR 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [07/93 - 03/95]
HOLDEN BERLINA VR 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD [07/93 - 03/95]
HOLDEN BERLINA VR 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 5sp Man 4dr Sedan RWD [07/93 - 03/95]
HOLDEN BERLINA VR 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 5sp Man 4dr Wagon RWD [07/93 - 03/95]
Specifications
| Part No | BXA003 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
