OEX Alternator For Jeep Wrangler Tj 4.0l Erh,mx,s01 #DXA488
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | DXA488 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 90A DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Inside Mounting Legs | 53mm |
| Mount Leg Thickness | 53mm |
| Pin Code | ER47 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 90 |
| Pulley Outside Diameter | 64mm |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Regulator Type | Field Control Unit |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Note | ECU Voltage Control |
| Weight | 5.4kg |
| Alternator Mount | Twin Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 182mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
JEEP WRANGLER TJ 4.0L ERH, MX, S01 OHV 12v MPFI 6cyl 130kW 3sp Auto 2dr Hardtop & Softtop 4WD [01/96 - 12/02]
JEEP WRANGLER TJ 4.0L ERH, MX, S01 OHV 12v MPFI 6cyl 130kW 4sp Auto 2dr Hardtop & Softtop 4WD [01/03 - 12/07]
JEEP WRANGLER TJ 4.0L ERH, MX, S01 OHV 12v MPFI 6cyl 130kW 5sp Man 2dr Hardtop & Softtop 4WD [01/96 - 12/04]
JEEP WRANGLER TJ 4.0L ERH, MX, S01 OHV 12v MPFI 6cyl 130kW 6sp Man 2dr Hardtop & Softtop 4WD [01/04 - 12/07]
Specifications
| Part No | DXA488 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | JEEP |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Alternator For LAND ROVER 90 90 3.9L 4D SUV Mid-Size 4BD1 1981-1983 #ANJ029
$567.02 $353.65
New NIKKO Alternator For Komatsu Generator Eg220 11.0l S6d125 #NXA9709
$1,130.57 $704.95


