OEX Alternator For John Deere 27c Zts 1.5l 3ld2 #DXA4040
Product Specification:-
| Part No. | DXA4040 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 50A DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 |
| Mount Leg Thickness | 25mm |
| Pin Code | IR74 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 45 |
| Pulley Outside Diameter | 74mm |
| Pulley Section | A |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Weight | 3.7kg |
| Alternator Mount | Single Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 140mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
| Part No | DXA4040 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | JOHN |
| Shipping Weight | 3.7000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
JOHN DEERE 15 0.88L 3TNA72-UJB Turbo Diesel Direct Inj. 3cyl Excavator [01/06 ON]
JOHN DEERE 17D 0.85L 3TNV70 Diesel Inj. 3cyl Excavator [01/08 ON]
JOHN DEERE 317 2.4L 4024T Turbo Diesel Inj. 4cyl 37kW Skid Steer Loader [01/05 - 12/07]
JOHN DEERE 35 ZTS 1.5L 3LD1 Turbo Diesel Inj. 3cyl Excavator [01/99 - 12/03]
JOHN DEERE 35C ZTS 1.5L 3LD2 Turbo Diesel Inj. 3cyl Excavator [01/02 - 12/05]
JOHN DEERE 425 0.6L FD620D 20HP OHV Carb 2cyl Lawn Tractor [01/92 - 12/01]
JOHN DEERE 445 0.62L FD620D 22HP OHV MPFI V2 Lawn Tractor [01/92 - 12/01]
JOHN DEERE 455 0.86L 3TNA72 Diesel Inj. 3cyl Ride On Mower [01/92 - 12/01]
JOHN DEERE 50 ZTS 2.2L 4LE1 Turbo Diesel Inj. 4cyl Excavator [01/00 ON]
JOHN DEERE 50C ZTS 2.2L 4LE2X Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/04 ON]
JOHN DEERE 5200 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Tractor [01/92 ON]
JOHN DEERE 5210 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Tractor [01/98 ON]
JOHN DEERE 5300 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Tractor [01/92 ON]
JOHN DEERE 5303 2.9L 3029T OHV 6v Turbo Diesel Direct Inj. 3cyl Tractor [01/06 ON]
JOHN DEERE 5310 2.9L 3029T OHV 6v Turbo Diesel Direct Inj. 3cyl Tractor [01/98 ON]
JOHN DEERE 5310N 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Tractor [01/00 ON]
JOHN DEERE 5400 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Tractor [01/92 ON]
JOHN DEERE 5410 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Tractor [01/00 ON]
JOHN DEERE 5500 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Tractor [01/96 ON]
JOHN DEERE 575 1.8L 4TN82 Diesel Inj. 4cyl Skid Steer Loader [01/87 - 12/95]
JOHN DEERE 670 0.86L 3TNA72 Diesel Inj. 3cyl Compact Tractor [01/89 ON]
JOHN DEERE 675/B 1.8L 4TN82 Diesel Inj. 4cyl Skid Steer Loader [01/87 - 12/95]
JOHN DEERE 75D 2.2L 4LE2X Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/08 ON]
JOHN DEERE 770 0.86L 3TNA72 Diesel Inj. 3cyl Compact Tractor [01/89 - 12/98]
JOHN DEERE 790 0.86L 3TNA72 Diesel Inj. 3cyl Compact Tractor [01/89 - 12/98]
JOHN DEERE 850D 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Crawler Loader [01/08 ON]
JOHN DEERE 855 0.99L 3TN75 6v Diesel Inj. 3cyl Compact Tractor [01/86 ON]
JOHN DEERE 856 0.99L 3TN75 6v Diesel Inj. 3cyl Compact Tractor [01/86 ON]
JOHN DEERE 85D 2.2L 4LE2X Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/08 ON]
JOHN DEERE 8875 2.9L 3029T OHV 6v Turbo Diesel Direct Inj. 3cyl Skid Steer Loader [01/97 - 12/98]
JOHN DEERE CT322 2.4L 4024T Turbo Diesel Inj. 4cyl 37kW Compact Track Loader [01/08 ON]
JOHN DEERE ENGINE 3029D 2.9L 3029D Diesel Direct Inj. 3cyl 40kW Engine [01/95 ON]
JOHN DEERE GATOR 0.25L FE250 OHV 2v Carb 1cyl Utility Vehicle [01/03 ON]
JOHN DEERE GATOR 0.29L FE290 Carb 1cyl Utility Vehicle [01/84 ON]
JOHN DEERE GT20 0.6L FD620D 20HP OHV Carb 2cyl Lawn Tractor [01/97 - 12/00]
JOHN DEERE JD310 2.9L 3.179D Diesel Direct Inj. 3cyl 37kW Backhoe Loader [01/71 - 12/88]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.

