OEX Alternator For Mercedes-benz Sprinter 903 T1n 312d 2.9l Om602. #MXA2004
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | MXA2004 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 115A MITSUBISHI STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | 10 |
| Mount Leg Thickness | 56mm |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 115 |
| Pulley Outside Diameter | 55mm |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Mando |
| Voltage | 12 |
| Weight | 6.4kg |
| Alternator Mount | Single Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 156mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
MERCEDES-BENZ SPRINTER 903 312D 2.9L OM602 SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 90kW 4sp Auto Cab Chassis RWD [01/98 - 12/00]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 903 312D 2.9L OM602 SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 90kW 4sp Auto Van RWD [01/99 - 12/00]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 903 312D 2.9L OM602 SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 90kW 5sp Man Cab Chassis RWD [01/98 - 12/00]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 903 312D 2.9L OM602 SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 90kW 5sp Man Van RWD [01/99 - 12/00]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 904 412D 2.9L OM602 SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 90kW 4sp Auto Cab Chassis RWD [01/98 - 12/00]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 904 412D 2.9L OM602 SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 90kW 4sp Auto Van RWD [01/98 - 12/00]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 904 412D 2.9L OM602 SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 90kW 5sp Man Cab Chassis RWD [01/98 - 12/00]
MERCEDES-BENZ SPRINTER 904 412D 2.9L OM602 SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. 5cyl 90kW 5sp Man Van RWD [01/98 - 12/00]
Specifications
| Part No | MXA2004 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | MERCEDES |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Alternator For TOYOTA HILUX SR KUN16R 3.0L 1KDFTV 2006-2015 #ANJ294
$438.91 $273.78
New GENUINE Alternator For Holden Berlina Ve Series 1 6.0l Gen4 L98 #MXA330
$845.92 $528.83
BOSCH Alternator For HOLDEN SPECIAL EH 2.4L 149 LC 1963-1965 #BXH1238A
$447.24 $278.97
DENSO Alternator For TOYOTA HIACE LWB KDH201R 1KDFTV 2006-2019 #104210-9340
$728.27 $454.17




