OEX Alternator For New Holland L175 2.2l N844lt #MXA362
Product Specification:-
| Part No. | MXA362 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 40A MITSUBISHI STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Inside Mounting Legs | 81mm |
| Pin Code | IR126 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 40 |
| Pulley Outside Diameter | 74mm |
| Pulley Section | A |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Mitsubishi |
| Voltage | 12 |
| Note | Has P terminal (Stator phase output) |
| Weight | 3.9kg |
| Alternator Mount | Twin Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 156mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
| Part No | MXA362 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | NEW |
| Shipping Weight | 4.8000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
NEW HOLLAND 1920 2.0L N844 Diesel Inj. 4cyl Tractor [01/87 ON]
NEW HOLLAND 2120 2.3L T854 8v Diesel Inj. 4cyl Tractor [01/91 - 12/00]
NEW HOLLAND 3415 2.2L N844L Diesel Inj. 4cyl 22kW Tractor [01/93 ON]
NEW HOLLAND BOOMER 1030 1.1L S773L Diesel Inj. 3cyl Tractor [01/08 ON]
NEW HOLLAND BOOMER 20 1.1L S3L OHV 6v Diesel Inj. 3cyl Compact Tractor [01/12 ON]
NEW HOLLAND BOOMER 2035 1.7L N843L Diesel Inj. 3cyl 17kW Tractor [01/08 ON]
NEW HOLLAND BOOMER 25 1.3L S3L2 Turbo Diesel Direct Inj. 3cyl Compact Tractor [01/12 ON]
NEW HOLLAND BOOMER 30 1.5L S4L Diesel Inj. 4cyl Compact Tractor [01/11 ON]
NEW HOLLAND BOOMER 3040 2.0L N844 Diesel Inj. 4cyl Tractor [01/94 ON]
NEW HOLLAND BOOMER 3045 2.2L N844L Diesel Inj. 4cyl 22kW Tractor [01/08 - 01/12]
NEW HOLLAND BOOMER 3050 2.2L N844L Diesel Inj. 4cyl 22kW Tractor [01/08 - 01/12]
NEW HOLLAND BOOMER 40/50 2.5L S4Q2 OHV 8v Diesel Inj. 4cyl Compact Tractor [01/11 ON]
NEW HOLLAND CM274 1.3L J823 6v Diesel Inj. 3cyl Ride On Mower [01/90 - 12/00]
NEW HOLLAND L/LX465 1.5L N843 Diesel Inj. 3cyl 15kW Skid Steer Loader [01/94 - 12/99]
NEW HOLLAND L/LX565 2.0L N844 Diesel Inj. 4cyl Skid Steer Loader [01/94 - 12/97]
NEW HOLLAND L150 1.5L N843H Diesel Inj. 3cyl Skid Steer Loader [01/07 - 12/11]
NEW HOLLAND L160 2.0L N844 Diesel Inj. 4cyl Skid Steer Loader [01/06 - 12/11]
NEW HOLLAND L170 2.0L N844T Turbo Diesel Inj. 4cyl Skid Steer Loader [01/07 - 12/11]
NEW HOLLAND L175 2.2L N844LT Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Skid Steer Loader [01/07 - 12/11]
NEW HOLLAND L464 1.5L N843 Diesel Inj. 3cyl 15kW Skid Steer Loader [01/94 - 12/97]
NEW HOLLAND LX485 1.5L N843 Diesel Inj. 3cyl 15kW Skid Steer Loader [01/94 - 12/99]
NEW HOLLAND LX665 2.0L N844 Diesel Inj. 4cyl Skid Steer Loader [01/94 - 12/99]
NEW HOLLAND TC33D 1.5L N843 Diesel Inj. 3cyl 15kW Compact Tractor [01/03 - 12/05]
NEW HOLLAND TC35A/DA 1.7L N843L Diesel Inj. 3cyl 17kW Compact Tractor [01/04 ON]
NEW HOLLAND TC55DA 2.2L N844L Diesel Inj. 4cyl 22kW Compact Tractor [01/04 ON]
NEW HOLLAND WORKMASTER 40 2.0L L3AL Diesel Inj. 3cyl Tractor [01/13 ON]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.


