OEX Alternator For Subaru Liberty Gen1 Bc 2.2l Ej22# #HXA025
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | HXA025 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 70A HITACHI STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Inside Mounting Legs | 81mm |
| Pin Code | IR4 |
| Pivot Hole Diameter | 8 |
| Power Rating (Amp) | 70 |
| Pulley Outside Diameter | 59mm |
| Pulley Section | 5 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Hitachi |
| Voltage | 12 |
| Note | May require HXK-24 adaptor plug |
| Weight | 5.3kg |
| Alternator Mount | Twin Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 175mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.0L EJ20GN DOHC-PB 16v Turbo MPFI Flat4 147kW 5sp Man 4dr Sedan AWD [01/91 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.0L EJ20GN DOHC-PB 16v Turbo MPFI Flat4 147kW 5sp Man 4dr Wagon AWD [01/92 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 100kW 4sp Auto 4dr Sedan AWD [01/90 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 100kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/89 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 100kW 4sp Auto 4dr Wagon AWD [01/89 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 100kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD [01/89 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 100kW 5sp Man 4dr Sedan AWD [01/90 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 100kW 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/89 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 100kW 5sp Man 4dr Wagon AWD [01/89 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B1 BC/BF/BJ 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 100kW 5sp Man 4dr Wagon FWD [01/89 - 12/94]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 94kW 4sp Auto 4dr Sedan AWD [01/94 - 12/96]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 94kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/94 - 12/96]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 94kW 4sp Auto 4dr Wagon AWD [01/94 - 12/96]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 94kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD [01/94 - 12/96]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 94kW 5sp Man 4dr Sedan AWD [01/94 - 12/96]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 94kW 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/94 - 12/96]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 94kW 5sp Man 4dr Wagon AWD [01/94 - 12/96]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 94kW 5sp Man 4dr Wagon FWD [01/94 - 12/96]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 98kW 4sp Auto 4dr Sedan AWD [01/96 - 12/99]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 98kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/96 - 12/98]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 98kW 4sp Auto 4dr Wagon AWD [01/96 - 12/98]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 98kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD [01/96 - 12/98]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 98kW 5sp Man 4dr Sedan AWD [01/96 - 12/99]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 98kW 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/96 - 12/98]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 98kW 5sp Man 4dr Wagon AWD [01/96 - 12/98]
SUBARU LIBERTY B2 BD/BG/BK 2.2L EJ22 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 98kW 5sp Man 4dr Wagon FWD [01/96 - 12/98]
Specifications
| Part No | HXA025 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | SUBARU |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Alternator For FORD FALCON XR6 EG 4.0L BARRA 195 2014-2016 #ANJ518
$483.28 $301.44
BOSCH Alternator For HOLDEN PANEL VAN KINGSWOOD HZ 308 1977-1980 #BXH1238A
$447.24 $278.97


