New OEX Alternator For Toyota 4runner Rn130r 2.4l 22 DXA406
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | DXA406 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 50A DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Inside Mounting Legs | 76mm |
| Pin Code | ER1 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 50 |
| Pulley Outside Diameter | 71mm |
| Pulley Section | A |
| Regulator Type | External |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Weight | 4.6kg |
| Alternator Mount | Twin Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 171mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA 4RUNNER RN130R 2.4L 22R SOHC 8v Carb 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD [10/89 - 12/96]
TOYOTA 4RUNNER YN60RG 2.0L 3Y-C OHV 8v Carb 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD [01/84 - 07/85]
TOYOTA 4RUNNER YN63R 2.2L 4Y OHV 8v Carb 4cyl 4sp Auto 2dr Wagon 4WD [08/85 - 09/89]
TOYOTA 4RUNNER YN63R 2.2L 4Y OHV 8v Carb 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD [08/85 - 09/89]
Specifications
| Part No | DXA406 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 5.8000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Alternator For NISSAN NAVARA ST-R D22 2.5L YD25DDT 2002-2005 #ANJ595
$821.41 $555.25
BOSCH Alternator For HOLDEN SANDMAN HJ 2.8L 173 HC 1974-1976 #BXH1238A
$540.67 $365.46
JAS Alternator For HOLDEN CALAIS SPORTWAGON VE 3.6L LLT 2009-2013 #ANJ566
$483.69 $326.94
GENUINE Alternator For HYUNDAI ELANTRA GLS XD G4GC 2000-2003 #ANJ074GQ
$415.78 $281.03



