New OEX Alternator For Toyota Camry Mcv36r 3.0l 1mz-fe #DXA507
Product Specification:-
| Part No. | DXA507 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 80A DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Inside Mounting Legs | 43mm |
| Pin Code | IR11 |
| Pivot Hole Diameter | 11 |
| Power Rating (Amp) | 80 |
| Pulley Outside Diameter | 71mm |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Note | Adaptor to suit HXK-17, HXK-22, HXK-30 |
| Weight | 5.4kg |
| Alternator Mount | Twin Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 165mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
| Part No | DXA507 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA CAMRY MCV20R 3.0L 1MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan FWD [07/97 - 08/02]
TOYOTA CAMRY MCV20R 3.0L 1MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon FWD [07/97 - 08/02]
TOYOTA CAMRY MCV20R 3.0L 1MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI V6 5sp Man 4dr Sedan FWD [07/97 - 08/02]
TOYOTA CAMRY MCV36R 3.0L 1MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan FWD [09/02 - 06/06]
TOYOTA CAMRY MCV36R 3.0L 1MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI V6 5sp Man 4dr Sedan FWD [09/02 - 06/06]
TOYOTA CAMRY VDV10R 3.0L 3VZ-FE DOHC-PB 24v MPFI V6 136kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD [01/93 - 06/95]
TOYOTA CAMRY VDV10R 3.0L 3VZ-FE DOHC-PB 24v MPFI V6 136kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD [01/93 - 06/95]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
