OEX Alternator For Toyota Crown Ms123 2.8l 5m-e, #DXA413
Product Specification:-
| Part No. | DXA413 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 70A DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Mount Leg Thickness | 58mm |
| Pin Code | IR7 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 70 |
| Pulley Outside Diameter | 62mm |
| Pulley Section | 5 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Note | Adaptor to suit HXK-16, HXK-26 |
| Weight | 5.2kg |
| Alternator Mount | Single Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 165mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
| Part No | DXA413 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 5.4000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA CROWN MS112 2.8L 5M-E SOHC 12v MPFI 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD [10/80 - 09/83]
TOYOTA CROWN MS123 2.8L 5M-E SOHC 12v MPFI 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD [10/83 - 11/85]
TOYOTA CROWN MS123 2.8L 5M-GE DOHC 12v MPFI 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD [12/85 - 05/88]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
Others Also Bought
2x PROTEX Ball Joints- Front Upper For MITSUBISHI L200 MA 2D 1981-1981 #BJ214
$103.38 $69.97
2x PROTEX Ball Joints- Front Upper For MITSUBISHI L200 MA 2D 1980-1981 #BJ214
$103.38 $69.97
More From This Category
BOSCH Alternator For HOLDEN PANEL VAN WB 4.1L 253 1980-1985 #BXH1238A
$540.67 $365.46


