OEX Alternator For Toyota Rav4 Sxa10r 2.0l 3s-fe. #DXA400
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | DXA400 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | OEX 12V Alternator 70amp Denso Style |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | M8 x 1.25 |
| Mount Leg Thickness | 58mm |
| Pin Code | IR11 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 70 |
| Pulley Outside Diameter | 52mm |
| Pulley Section | 5 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Weight | 4.9kg |
| Alternator Mount | Single Leg |
| Mount Cnt to Cnt | 161mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• OEX Alternator range has a reputation built on quality and reliability at an aftermarket price.
• Major manufacturers under the OEX brand are typically OEM and aftermarket suppliers and have built up immense knowledge of the needs of the components and units for vehicles.
• Factories are ISO9001 Certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you acquire or fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA RAV4 SXA10R 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 2dr Cabriolet AWD [08/98 - 07/00]
TOYOTA RAV4 SXA10R 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 2dr Wagon AWD [08/94 - 07/00]
TOYOTA RAV4 SXA10R 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 2dr Cabriolet AWD [08/98 - 07/00]
TOYOTA RAV4 SXA10R 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 2dr Wagon AWD [08/94 - 07/00]
TOYOTA RAV4 SXA11R 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 4sp Auto 4dr Wagon AWD [08/95 - 07/00]
TOYOTA RAV4 SXA11R 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI 4cyl 5sp Man 4dr Wagon AWD [08/95 - 07/00]
Specifications
| Part No | DXA400 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
OEX Alternator For Volvo Penta Stationary Engine 9.6l Td100 12 #BXA9008
$780.57 $486.77
JAS Alternator For TOYOTA HIACE COMMUTER BUS LH125R 3L 1989-2000 #ANJ009
$590.36 $368.19


