OEX Alternator For Volvo S40 D5 2.4l D5244t13 #DXA4011
Product Specification:-
| Part No. | DXA4011 |
| Type | ALTERNATOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | ALT 12V 150A DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Adjusting Hole Diameter | 10 |
| Inside Mounting Legs | 45mm |
| Pin Code | IR135 |
| Pivot Hole Diameter | 10 |
| Power Rating (Amp) | 150 |
| Pulley Outside Diameter | 55mm |
| Pulley Section | 6 Groove |
| Regulator Type | Internal |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Note | Unit fitted with clutch style pulley |
| Weight | 6kg |
| Alternator Mount | Pad |
| Mount Cnt to Cnt | 139mm |
| New / Reman. | New |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | ALTERNATORS |
Features:-
• The OEX brand is sourced from market leading Original Equipment Manufacturers and Aftermarket Suppliers
• OEX products are sourced from factories that are ISO9001 certified to support stringent engineering, testing and quality control procedures
• When you fit an OEX product you have the peace of mind in knowing that it is backed by a comprehensive nationwide warranty
| Part No | DXA4011 |
| Brand | OEX |
| Type | Alternator |
| Suitable for | VOLVO |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
VOLVO S40 2.4L B5244S4 DOHC 20v MPFI 5cyl 125kW 5sp Auto 4dr Sedan FWD [01/04 - 12/10]
VOLVO S40 2.4L B5244S4 DOHC 20v MPFI 5cyl 125kW 5sp Man 4dr Sedan FWD [01/04 - 12/10]
VOLVO S40 T5 2.5L B5254T3 DOHC 20v Turbo MPFI 5cyl 162kW 5sp Auto 4dr Sedan AWD [01/06 - 12/07]
VOLVO S40 T5 2.5L B5254T3 DOHC 20v Turbo MPFI 5cyl 162kW 5sp Auto 4dr Sedan FWD [01/04 - 12/05]
VOLVO S40 T5 2.5L B5254T3 DOHC 20v Turbo MPFI 5cyl 162kW 6sp Man 4dr Sedan AWD [01/06 - 12/07]
VOLVO S40 T5 2.5L B5254T3 DOHC 20v Turbo MPFI 5cyl 162kW 6sp Man 4dr Sedan FWD [01/04 - 12/05]
VOLVO S40 T5 2.5L B5254T7 DOHC 20v Turbo MPFI 5cyl 169kW 5sp Auto 4dr Sedan AWD [01/07 - 12/09]
VOLVO S40 T5 2.5L B5254T7 DOHC 20v Turbo MPFI 5cyl 169kW 5sp Auto 4dr Sedan FWD [01/09 - 12/12]
VOLVO S40 T5 2.5L B5254T7 DOHC 20v Turbo MPFI 5cyl 169kW 6sp Man 4dr Sedan AWD [01/07 - 12/09]
VOLVO S40 T5 2.5L B5254T7 DOHC 20v Turbo MPFI 5cyl 169kW 6sp Man 4dr Sedan FWD [01/09 - 12/10]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
