BXS0136-OEX Starter Motor 12V 9Th CW Bosch Style For BMW 318i
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | BXS0136 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 9TH CW BOSCH STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 76mm |
| Mount Centres A | 105mm |
| Mount Hole Diameter | M10 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 225mm |
| Pinion at Rest | 21mm |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Power Rating | 1.4kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Bosch |
| Voltage | 12 |
| Weight | 4.014kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
BMW 318i E21 1.8L M10 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 77kW 3sp Auto 2dr Sedan RWD [01/80 - 12/83]
BMW 318i E30 1.8L M40 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 85kW 4sp Auto 2dr Sedan RWD [01/88 - 12/91]
BMW 318i E30 1.8L M40 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 85kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD [01/90 - 12/91]
BMW 318i E30 1.8L M40 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 85kW 5sp Man 2dr Sedan RWD [01/88 - 12/91]
BMW 318i E30 1.8L M40 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 85kW 5sp Man 4dr Sedan RWD [01/90 - 12/91]
BMW 318i E36 1.8L M40 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 83kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD [01/91 - 12/94]
BMW 318i E36 1.8L M40 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 83kW 5sp Man 4dr Sedan RWD [01/91 - 12/94]
BMW 318i E36 1.8L M43 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 85kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD [01/95 - 12/98]
BMW 318i E36 1.8L M43 B18 SOHC 8v MPFI 4cyl 85kW 5sp Man 4dr Sedan RWD [01/95 - 12/98]
BMW 318i E46 1.9L M43 B19 TU SOHC 8v MPFI 4cyl 87kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD [01/98 - 12/01]
BMW 318i E46 1.9L M43 B19 TU SOHC 8v MPFI 4cyl 87kW 5sp Man 4dr Sedan RWD [01/98 - 12/01]
Specifications
| Part No | BXS0136 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | BMW |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Starter Motor For MITSUBISHI LANCER VR-X, GSR CJ, CF 4B12 2008-2016 #SNJ592
$470.15 $293.26
JAS Starter Motor For FORD FALCON XR 3.3L 4D Wagon 200 1966-1968 #SNB001
$178.48 $110.44
JAS Starter Motor For TOYOTA HIACE KDH201R 3.0L 1KDFTV 2007-On #SNJ250
$365.99 $228.32
JAS Starter Motor For NISSAN PATROL COIL SPRING GU, Y61 TD42 1999-2003 #SNJ416
$511.82 $319.23

