BXS0143-OEX Starter Motor 12V 8Th CW Bosch Style For MITSUBISHI Triton, ML
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | BXS0143 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 8TH CW BOSCH STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 71mm |
| Mount Centres A | 98mm |
| Mount Hole Diameter | M10 / 10 |
| Number of Teeth | 8 |
| Overall Length | 225mm |
| Pinion at Rest | 10mm |
| Pinion Diameter | 28mm |
| Power Rating | 1.4kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Bosch |
| Voltage | 12 |
| Weight | 3.92kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
MITSUBISHI TRITON ML 3.5L 6G74 SOHC-PB 24v MPFI V6 4sp Auto 2dr Cab Chassis & Pickup RWD [07/06 - 07/09]
MITSUBISHI TRITON ML 3.5L 6G74 SOHC-PB 24v MPFI V6 4sp Auto 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD [07/06 - 07/09]
MITSUBISHI TRITON ML 3.5L 6G74 SOHC-PB 24v MPFI V6 4sp Auto 4dr Cab Chassis & Pickup RWD [07/06 - 07/09]
Specifications
| Part No | BXS0143 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | MITSUBISHI |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
OEX Starter Motor For Holden Early Holden Hq Monaro 2.8l 173 Cu.in Red #BXS0103
$286.20 $178.58
OEX Starter Motor For Land Rover Defender 110 Tdi 2.5l 300tdi 16l/23l; #AXS979
$527.12 $328.78
JAS Starter Motor For FORD TL50 AU2 4.9L 4D Sedan 5.0 2000-2001 #SNB001
$178.48 $110.44
JAS Starter Motor For FORD FUTURA XW 4.9L 302 WIND 2V 1969-1970 #SNB162
$586.61 $365.86
JAS Starter Motor For FORD FALCON XR6T, G6ET FG X BARRA 270T 2014-2016 #SNJ537
$317.86 $198.32
DXS9150-OEX Starter Motor 24V 11Th CW Delco 42MT Style For CATERPILLAR D10T
$1,260.78 $786.12

