DXS546-OEX Starter Motor 12V 9Th CCW Denso Style For SUBARU Outback, BH9
Product Specification:-
| Part No. | DXS546 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 9TH CCW DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 65mm |
| Mount Centres A | 120mm |
| Mount Hole Diameter | 10 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 220mm |
| Pinion at Rest | 49mm |
| Pinion Diameter | 28mm |
| Power Rating | 1.2kW |
| Rotation | CCW |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Weight | 3.5kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
| Part No | DXS546 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | SUBARU |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
SUBARU OUTBACK B5A BR 2.0L EE20 DOHC-PB 16v Turbo Diesel Direct Inj. Flat4 110kW 6sp Man 4dr Wagon AWD [01/09 - 12/14]
SUBARU OUTBACK B5A BR 2.5L EJ253 SOHC-PB 16v MPFI Flat4 123kW 6sp Man 4dr Wagon AWD [01/09 - 12/12]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New HPP LUNDS Right Hand Door Mirror For Toyota Hilux RN110 22R 2.4L PTRL
$57.84 $38.80
JAS Starter Motor For TOYOTA RAV4 GXL, CRUISER ASA44R 2ARFE 2013-2015 #SNJ220
$367.13 $248.14
OEX Starter Motor For Volkswagen Eos Typ 1f 103tdi 2.0l Cffb #BXS4020
$613.90 $414.97
FuelGauge Sending Unit For Toyota Landcruiser VDJ78 4.5L 1VDFTV V8 83320-69335NG
$155.56 $104.99




