GATES Drive Belt Air Conditioner For Toyota Corolla Cressida Sprinter #4PK865
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 4PK865 |
| Type | DRIVE BELT |
| Brand | GATES |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Gates Micro-V Multi Ribbed Drive Belt 4 Rib x 865mm |
| Warranty | Five Years |
| Length | 865mm |
| Section Top Width | 14mm |
| Item Type | Drive Belt - Multi Ribbed |
| Material Type | Black EPDM |
| Number of Ribs | 4 |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | DRIVE BELTS |
Features:-
Premium EPDM rubber material
Resistant to heat, oil and other chemicals
Eliminates belt noise, reduces tension loss
Superior belt stability helps performance
Designed to meet or exceed all O.E specifications
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | COROLLA AE101R | 08/94 - 07/99 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE101R | 08/94 - 07/99 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE101R | 08/94 - 07/99 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE101R | 08/94 - 07/99 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE90 | 03/89 - 06/94 | 1.4L 6A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE90 | 03/89 - 06/94 | 1.4L 6A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 3sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 3sp Auto 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 4sp Auto 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FC DOHC 16v Carb | 4cyl 5sp Man 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE92 | 03/89 - 07/93 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE94 | 03/89 - 06/94 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE94 | 03/89 - 06/94 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE94 | 03/89 - 06/94 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE94 | 03/89 - 06/94 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE94 | 03/89 - 06/94 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| TOYOTA | COROLLA AE94 | 03/89 - 06/94 | 1.6L 4A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | CRESSIDA MX83R | 11/88 - 10/92 | 3.0L 7M-GE DOHC 24v MPFI | 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| TOYOTA | SPRINTER AE102R | 05/94 - 07/96 | 1.8L 7A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 85kW 4sp Auto 5dr Liftback FWD | |
| TOYOTA | SPRINTER AE102R | 05/94 - 07/96 | 1.8L 7A-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 85kW 5sp Man 5dr Liftback FWD |
Specifications
| Part No | 4PK865 |
| Brand | GATES |
| Type | Drive Belt Air Conditioner |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New DAYCO Drive Belt Alternator For SUBARU LIBERTY B5 BM/BR GT #4PK0805
$44.51 $30.07
New DAYCO Drive Belt Multi-Accessory For RENAULT MASTER X62 DCi 145 #7PK1970
$74.45 $51.32
New Genuine GATES Drive Belt Multi-Accessory For Kia Sportage #6PK2125
$102.23 $70.69
New Genuine GATES Drive Belt Multi-Accessory For Hyundai Santa FE DM #6PK2125
$102.23 $70.69
New DAYCO Drive Belt Tensioner Assembly For WESTERN STAR 4800 SERIES 1 #89440
$246.30 $170.66

