GATES Drive Belt Alternator For Ford Econovan Laser Probe Telstar #4PK925
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 4PK925 |
| Type | DRIVE BELT |
| Brand | GATES |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Gates Micro-V Multi Ribbed Drive Belt 4 Rib x 925mm |
| Warranty | Five Years |
| Length | 925mm |
| Section Top Width | 14mm |
| Item Type | Drive Belt - Multi Ribbed |
| Material Type | Black EPDM |
| Number of Ribs | 4 |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | DRIVE BELTS |
Features:-
Premium EPDM rubber material
Resistant to heat, oil and other chemicals
Eliminates belt noise, reduces tension loss
Superior belt stability helps performance
Designed to meet or exceed all O.E specifications
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| FORD | ECONOVAN E1800 JH | 01/03 - 12/05 | 1.8L F8 SOHC 12v MPFI | 4cyl 5sp Man Van & Wagon RWD | |
| FORD | ECONOVAN E2000 JH | 01/03 - 12/05 | 2.0L FE SOHC 8v MPFI | 4cyl 71kW 4sp Auto Van & Wagon RWD | Alternate Fitment |
| FORD | ECONOVAN E2000 JH | 01/03 - 12/05 | 2.0L FE SOHC 8v MPFI | 4cyl 71kW 5sp Man Van & Wagon RWD | Alternate Fitment |
| FORD | LASER KN | 01/99 - 12/01 | 1.8L FP DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| FORD | LASER KN | 01/99 - 12/01 | 1.8L FP DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| FORD | LASER KN | 01/99 - 12/01 | 1.8L FP DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| FORD | LASER KN | 01/99 - 12/01 | 1.8L FP DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| FORD | LASER KQ | 01/01 - 12/02 | 1.8L FP DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| FORD | LASER KQ | 01/01 - 12/02 | 1.8L FP DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| FORD | LASER KQ | 01/01 - 12/02 | 1.8L FP DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| FORD | LASER KQ | 01/01 - 12/02 | 1.8L FP DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| FORD | PROBE ST | 01/94 - 12/95 | 2.5L KL DOHC-PB 24v MPFI | V6 4sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| FORD | PROBE ST | 01/94 - 12/95 | 2.5L KL DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| FORD | PROBE SU | 01/96 - 12/96 | 2.5L KL DOHC-PB 24v MPFI | V6 4sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| FORD | PROBE SU | 01/96 - 12/96 | 2.5L KL DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| FORD | PROBE SV | 01/97 - 12/98 | 2.5L KL DOHC-PB 24v MPFI | V6 4sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| FORD | PROBE SV | 01/97 - 12/98 | 2.5L KL DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| FORD | TELSTAR AT | 01/87 - 12/88 | 2.2L F2-T SOHC 12v Turbo MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | With Air Conditioning |
| FORD | TELSTAR AT | 01/87 - 12/89 | 2.2L F2-T SOHC 12v Turbo MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD | With Air Conditioning |
| FORD | TELSTAR AV | 01/90 - 12/92 | 2.2L F2 SOHC 12v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | With Air Conditioning |
| FORD | TELSTAR AV | 01/90 - 12/92 | 2.2L F2 SOHC 12v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD | With Air Conditioning |
| FORD | TELSTAR AV | 01/90 - 12/92 | 2.2L F2-T SOHC 12v Turbo MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | With Air Conditioning |
| FORD | TELSTAR AV | 01/90 - 12/92 | 2.2L F2-T SOHC 12v Turbo MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD | With Air Conditioning |
| FORD | TELSTAR AX | 01/92 - 12/94 | 2.0L FS DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| FORD | TELSTAR AX | 01/92 - 12/94 | 2.0L FS DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD |
Specifications
| Part No | 4PK925 |
| Brand | GATES |
| Type | Drive Belt Alternator |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
GATES Drive Belt Air Conditioner For Toyota Corolla Cressida Sprinter #4PK865
$52.85 $36.35
New DAYCO Drive Belt Alternator For SUBARU LIBERTY B5 BM/BR GT #4PK0805
$44.51 $30.07
New DAYCO Drive Belt Multi-Accessory For RENAULT MASTER X62 DCi 145 #7PK1970
$74.45 $51.32
New Genuine GATES Drive Belt Multi-Accessory For Kia Sportage #6PK2125
$102.23 $70.69
New Genuine GATES Drive Belt Multi-Accessory For Hyundai Santa FE DM #6PK2125
$102.23 $70.69

