HXS261-OEX Starter Motor 12V 9Th CW Hitachi Style For NISSAN Patrol, GU
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | HXS261 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 9TH CW HITACHI STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 82mm |
| Mount Centres A | 110mm |
| Mount Hole Diameter | 10 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 207mm |
| Pinion at Rest | 12mm |
| Pinion Diameter | 35mm |
| Power Rating | 1.4kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Hitachi |
| Voltage | 12 |
| Weight | 3.4kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
NISSAN PATROL Y60 GQ 4.2L TB42E OHV 12v MPFI 6cyl 4sp Auto 4dr Wagon 4WD [01/92 - 11/97]
NISSAN PATROL Y60 GQ 4.2L TB42E OHV 12v MPFI 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD [01/92 - 11/97]
NISSAN PATROL Y60 GQ 4.2L TB42S OHV 12v Carb 6cyl 4sp Auto 2dr Wagon 4WD [01/88 - 12/95]
NISSAN PATROL Y60 GQ 4.2L TB42S OHV 12v Carb 6cyl 4sp Auto 4dr Wagon 4WD [01/88 - 12/95]
NISSAN PATROL Y60 GQ 4.2L TB42S OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/88 - 12/95]
NISSAN PATROL Y60 GQ 4.2L TB42S OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD [01/88 - 12/95]
NISSAN PATROL Y60 GQ 4.2L TB42S OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD [01/88 - 12/95]
NISSAN PATROL Y61 GU 4.5L TB45E OHV 12v MPFI 6cyl 145kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD [12/97 - 09/01]
NISSAN PATROL Y61 GU 4.5L TB45E OHV 12v MPFI 6cyl 145kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD [12/97 - 09/01]
NISSAN PATROL Y61 GU 4.8L TB48DE DOHC 24v MPFI 6cyl 185kW 5sp Auto 4dr Wagon 4WD [10/01 - 11/12]
NISSAN PATROL Y61 GU 4.8L TB48DE DOHC 24v MPFI 6cyl 185kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD [10/01 - 11/12]
Specifications
| Part No | HXS261 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | NISSAN |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Starter Motor For MITSUBISHI MIRAGE MS 1.4L 4G12 1981-1982 #SNJ081
$330.56 $206.25
JAS Starter Motor For TOYOTA HIACE LWB KDH200R 2KDFTV 2005-2006 #SNJ250
$365.99 $228.32
SXS702-OEX Starter Motor 24V 11Th CW Sawafuji Style For HINO 500, FM3MRL
$2,293.07 $1,429.62
OEX Starter Motor 12V 8Th CW Mitsubishi Style For MITSUBISHI Starwagon SJ MXS228
$405.56 $253.00
MXS271-OEX Starter Motor 12V 10Th CW Mitsubishi Style For KIA Carens, FC
$538.90 $336.12

