K&N Oil Filter Spin On For HOLDEN EARLY HOLDEN WB 3.3L 202 cu.in Blue #HP-2003
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KNHP-2003 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Oil Filter Spin On |
| Warranty | One Year |
| Outside Diameter | 96mm |
| Thread | 13/16 In. - 16 UNS |
| Type | Canister |
| Weight | .4kg |
| Height | 119mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Heavy duty canister design
• Double rolled seal for superior sealing
• 1 inch nut cast into body for easy tightening or removal
• Predrilled lock wire hole for performance applications
• Compatible with all Blended, Synthetic and Conventional Motor Oils
• Designed to meet or exceed OEM requirements
• Backed by a 1 year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 3.3L 202 cu.in Blue OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 3.3L 202 cu.in Blue OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 2dr Utility & Van RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 3.3L 202 cu.in Blue OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 3.3L 202 cu.in Blue OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Utility & Van RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 3.3L 202 cu.in Blue OHV 12v Carb | 6cyl 4sp Man 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 4.2L 253 cu.in Blue OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 4.2L 253 cu.in Blue OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 2dr Utility & Van RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 4.2L 253 cu.in Blue OHV 16v Carb | V8 3sp Man 2dr Utility & Van RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 4.2L 253 cu.in Blue OHV 16v Carb | V8 4sp Man 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 5.0L 308 cu.in Blue OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN WB | 04/80 - 12/85 | 5.0L 308 cu.in Blue OHV 16v Carb | V8 4sp Man 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
Specifications
| Part No | HP-2003 |
| Brand | K&N |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 0.5500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SAKURA Oil Filter For HOLDEN SHUTTLE WFR 1.8L Van Manually RWD 01/82-08/86
$36.30 $24.95
NIPPON MAX Oil Filter For NISSAN CARAVAN DX, GX E25 2.4L KA24DE #WZ445NM
$40.86 $24.77
New K&N Oil Filter Spin On For HOLDEN EARLY HOLDEN HK MONARO 5.4L #HP-1011
$85.50 $54.81
New K&N Oil Filter Spin On For SUZUKI GRAND VITARA FT SQ625 2.5L H25A #HP-2004
$75.88 $47.10


