MPN: RC-0981
K&N 70mm Air Filter Oval Tapered Universal-cotton gauze 1Y Warranty #RC-0981
$169.88
RRP $272.23
SAVE $102.35 (38%)
In Stock
Description
Product Specification:-
| Base Outside Length | 4 in (102 mm) |
| Base Outside Width | 3 in (76 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Inside Diameter | 2.125 in (54 mm) |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Flange Offset | 0.438 in (11 mm) |
| Flange Type | Offset |
| Height | 2.75 in (70 mm) |
| Top Outside Length | 3 in (76 mm) |
| Top Outside Width | 2 in (51 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Chrome |
| Air Filter Shape | Oval Straight |
| Flanges | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Oval Tapered Universal Air Filter |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.27 oz (8 ml) |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Inner Wire | No |
Features
Product Specification:-
| Base Outside Length | 4 in (102 mm) |
| Base Outside Width | 3 in (76 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Inside Diameter | 2.125 in (54 mm) |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Flange Offset | 0.438 in (11 mm) |
| Flange Type | Offset |
| Height | 2.75 in (70 mm) |
| Top Outside Length | 3 in (76 mm) |
| Top Outside Width | 2 in (51 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Chrome |
| Air Filter Shape | Oval Straight |
| Flanges | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Oval Tapered Universal Air Filter |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.27 oz (8 ml) |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Inner Wire | No |
Vehicle Compatibility
Specifications
| Part No | RC-0981 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
WESFIL Air Filter For KIA SORENTO MQ4 4D SUV Mid-Size 2.2L D4HE 2020-On #WA5585
$52.44 $32.49
WESFIL CABIN Filter For BMW 528i 3.0L 06/10-10/11 -WACF0109* By Zivor*
$95.46 $58.49
New SAKURA Air Filter For HINO RANGER GD 2D Truck 6.4L JD7ETH #FA-1324
$118.53 $81.99
K&N Air Filter For Bombardier Outlander Max 800 HO EFI 4x4 XT 800 #BD-6506
$314.67 $197.66



