KELPRO Oil Seal Crank Shaft / Timing Front For TOYOTA RAV4 SXA10R SXA11R #97152
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 97152 |
| Type | OIL SEAL |
| Brand | KELPRO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Kelpro Oil Seal |
| Warranty | Two Years |
| Inside Diameter | 42mm |
| Outside Diameter | 60mm |
| Width | 7mm |
| Inside Diameter | 1.65in |
| Outside Diameter | 2.36in |
| Width | .28in |
| Item Type | Oil Seal |
| Material Type | NBR-Nitrile |
| OEM Number | 90311-42003 |
| Weight | 0.1kg |
| Product Group 1 | ENGINE PARTS |
| Product Group 2 | SEALS |
Features:-
Direct OE Replacement for fitment and reliability
Kelpro is covered by a 2 year / 40,000km warranty
Manufactured to OEM specifications
Trusted quality
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | RAV4 SXA10R | 08/98 - 07/00 | 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Cabriolet AWD | Suits Left Hand (Transmission) Side - 60mm O.D. |
| TOYOTA | RAV4 SXA10R | 08/94 - 07/00 | 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon AWD | Suits Left Hand (Transmission) Side - 60mm O.D. |
| TOYOTA | RAV4 SXA11R | 08/95 - 07/00 | 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon AWD | Suits Left Hand (Transmission) Side - 60mm O.D. |
Specifications
| Part No | 97152 |
| Brand | KELPRO |
| Type | Oil Seal |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For JEEP GRAND CHEROKEE LIMITED WG ERH #G0032
$188.11 $130.32
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For NISSAN NAVARA 2.3L YS23DDTT (MST) #F0050
$280.07 $194.08
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For RANGE ROVER RANGE ROVER 3.5L 25D #G0012
$188.11 $130.32
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For TOYOTA 4 RUNNER SR5 YN63R 2.2L 4YE #F0015
$220.82 $153.00
New Genuine KYB Shock Absorber Rear Left - Excel-G For NISSAN MAXIMA J32 #348024
$177.67 $123.09
STRONGARM Tailgate Strut For Holden Nova 1.8 i (LG) Hatchback 1994-1997 #4951L
$105.14 $72.70
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Rear For JEEP CHEROKEE LIMITED KK 2.8L ENS #G0031
$188.11 $130.32


