New KELPRO Pedal Pad Brake For Toyota Camry ACV36R, ACV40R, MCV36R 29896
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 29896 |
| Type | PEDAL PAD |
| Brand | KELPRO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Kelpro Brake Pedal Pad |
| Warranty | Two Years |
| Width | 58mm |
| Height | 60mm |
| Item Type | Pedal Pad |
| Inside Width | 41mm |
| Inside Height | 33mm |
| Weight | 0.02kg |
| Product Group 1 | BRAKING |
| Product Group 2 | BRAKE COMPONENTS |
Features:-
• With more than 90 Pedal Pads in the range Kelpro has most vehicles covered
• Manufactured to OEM specifications
• Pedal Pads are a safety item and registration inspections in most States of Australia have regulations regarding replacement of worn rubber pedal pads
• 2 year / 40,000 kilometre warranty
• Trusted Quality and Reliability
| Part No | 29896 |
| Barcode | 9314258017675 |
| Brand | KELPRO |
| Type | Pedal Pad Brake |
| Suitable for | Toyota |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | CAMRY ACV36R | 08/02 - 05/06 | 2.4L 2AZ-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 112kW 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| TOYOTA | CAMRY ACV40R | 06/06 - 09/11 | 2.4L 2AZ-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 117kW 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| TOYOTA | CAMRY MCV36R | 09/02 - 06/06 | 3.0L 1MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Man 4dr Sedan FWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
BENDIX Brake Pad-Rear For Audi A4 B7/8H 2.4 Convertible 120KW 2006-2009 DB1449EU
$142.05 $96.22
PROTEX Ultra Brake Pads - Front For MAZDA 121 METRO DW B5 1996-2002 #DB1158CP
$98.57 $66.71
BENDIX Brake Pad - Rear For Ford Laser KN 1.8 i Hatchback 92 KW FWD 1999 - 2001
$143.48 $97.19
PREMIER Ceramic DB1801 Brake Pads For TOYOTA RAV4 GX ZSA42R 2.0L 3ZRFE #CP1801
$70.68 $47.48
KELPRO Pedal Pad For Holden Rodeo RA 3.5 i (TFR26) Cab Chassis 2003-2005 #29928
$58.18 $39.03
PREMIER Ceramic DB2181 Brake Pads For MERCEDES-BENZ E220 CDI W212 #CP2181
$70.68 $47.48
PROTEX Brake Pads-Front For MITSUBISHI DIAMANTE ADVANCE, EXECUTIVE TF DB1223CP
$98.57 $66.71



