MONROE Maxlift Gas Strut Canopy Rear For VOLKSWAGEN AMAROK TSI300 ML4371
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | ML4371 |
| Type | STRUT |
| Brand | MONROE |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Monroe Maxlift Gas Strut |
| Warranty | One Year |
| Body Diameter | 18mm |
| Shaft Diameter | 8mm |
| Compressed Length | 260mm |
| Extended Length | 410mm |
| Eject Force [N] | 340 |
| Piston Rod Diameter | 8 |
| Length from | 249 |
| Length to | 409 |
| Packaging length | 62.5 |
| Packaging width | 5.3 |
| Packaging height | 2 |
| Strut outside diameter | 18 |
| Force | 300 |
| Weight | 0.259kg |
| Product Group 1 | STEERING & SUSPENSION |
| Product Group 2 | BONNET & HATCH STRUTS |
Features:-
Superior rod finish - increased seal durability
Teflon piston seal - superior sealing strength
High pressure gas filled - smooth action
One year warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| VOLKSWAGEN | AMAROK 2H#, S#B TSI300 | 01/12 - 12/14 | 2.0L CFPA DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 118kW 6sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits Fleetline Canopy Rear Window |
| VOLKSWAGEN | AMAROK 2H#, S#B TSI300 | 01/12 - 12/14 | 2.0L CFPA DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 118kW 6sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits Fleetline Canopy Rear Window |
| VOLKSWAGEN | AMAROK 2H#, S#B TSI300 | 01/11 - 12/14 | 2.0L CFPA DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 118kW 6sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits Fleetline Canopy Rear Window |
| VOLKSWAGEN | AMAROK 2H#, S#B TSI300 | 01/11 - 12/14 | 2.0L CFPA DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 118kW 6sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits Fleetline Canopy Rear Window |
Specifications
| Part No | ML4371 |
| Brand | MONROE |
| Type | Strut |
| Suitable for | VOLKSWAGEN |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SUPERPRO Strut Top & Bearing For HOLDEN COMMODORE - VX Sedan & Wagon #SPF1590BK
$183.68 $128.01
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For MITSUBISHI TRITON GLX ML 3.5L 6G74 #F0048
$213.43 $148.77
MONROE Bonnet Strut For Holden Statesman WL 3.6 VVT V6 Sedan 2004-2006 #ML4466
$94.16 $65.46
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For TOYOTA TOWNACE YM30R 1.8L 2YC #G0017
$168.01 $116.08
STRONGARM Bonnet Strut For Jeep Cherokee 2.8 CRD 4x4 (KJ) SUV 2002-2008 #4366
$84.41 $57.66
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For HOLDEN TRAILBLAZER LTZ RG 2.8L LWN #G0040
$213.43 $148.77
New MONROE Shock/strut - Rear For HOLDEN COMMODORE SS, SS-V VE 35-0652
$263.07 $183.41



