MXS329-OEX Starter Motor 12V 10Th CW Mitsubishi Style For FORD Courier, PG
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | MXS329 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 10TH CW MITSUBISHI STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 81mm |
| Mount Centres A | 137mm |
| Mount Centres B | 95mm |
| Mount Centres C | 75mm |
| Mount Hole Diameter | M10 |
| Number of Teeth | 10 |
| Overall Length | 230mm |
| Pinion at Rest | 18mm |
| Pinion Diameter | 32mm |
| Power Rating | 2.2kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Mitsubishi |
| Voltage | 12 |
| Note | Will replace 9 tooth, 11 tooth and 12 tooth units. |
| Weight | 4.7kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 3 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
FORD COURIER PC 2.2L R2 SOHC 8v Diesel Inj. 4cyl 47kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/85 - 12/96]
FORD COURIER PC 2.2L R2 SOHC 8v Diesel Inj. 4cyl 47kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/86 - 12/96]
FORD COURIER PD 2.5L WL SOHC 12v Diesel Inj. 4cyl 64kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/96 - 12/99]
FORD COURIER PD 2.5L WL SOHC 12v Diesel Inj. 4cyl 64kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/96 - 12/99]
FORD COURIER PD 2.5L WL SOHC 12v Diesel Inj. 4cyl 64kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/96 - 12/99]
FORD COURIER PD 2.5L WL SOHC 12v Diesel Inj. 4cyl 64kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/96 - 12/99]
FORD COURIER PE 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/99 - 12/02]
FORD COURIER PE 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/99 - 12/02]
FORD COURIER PE 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/99 - 12/02]
FORD COURIER PE 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/99 - 12/02]
FORD COURIER PG 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/02 - 12/04]
FORD COURIER PG 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/02 - 12/04]
FORD COURIER PG 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/02 - 12/04]
FORD COURIER PG 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/02 - 12/04]
FORD COURIER PH 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 4sp Auto 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/05 - 12/06]
FORD COURIER PH 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/04 - 12/06]
FORD COURIER PH 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/04 - 12/06]
FORD COURIER PH 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/04 - 12/06]
FORD COURIER PH 2.5L WLAT/WLT SOHC 12v Turbo Diesel Inj. 4cyl 86kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD [01/04 - 12/06]
Specifications
| Part No | MXS329 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Starter Motor For HOLDEN TRAILBLAZER LT, Z71 RG LWN 2017-2020 #SNV021
$596.82 $403.42
JAS Starter Motor For FORD F150 7TH. 8TH, 9TH GEN 302 WINDSOR 1985-1996 #SNB162
$613.69 $414.83
JAS Starter Motor For FORD FALCON XT 3.6L 2D Van 221 1968-1969 #SNB001
$212.55 $143.63

