New CTEK Battery Charger 12V 10Amp 1.1kg - 2 Year Warranty MXS10
Description
Product Specification:-
| Part No. | MXS10 |
| Type | BATTERY CHARGER |
| Brand | CTEK |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | CTEK Battery Charger 12V 10Amp |
| Warranty | Two Years |
| Power Rating (Amp) | 10 |
| Voltage | 12 |
| Note | Unit supplied with alligator clips and eye terminals |
| Weight | 1.1kg |
| Charger / Analyser Type | Charger |
| Item Type | Battery Charger |
| Environmental | IP65 |
| Compliance | AS/NZS 60335.2.29: 2004 Inc A1 |
| Charger Type | 8 Stage |
| Ideal Battery Types | Lead Acid ,Wet, MF, AGM, Gel |
| Input Voltage | 240VAC |
| Product Group 1 | BATTERIES CHARGERS & ME |
| Product Group 2 | JUMPSTARTERS & CHARGERS |
Features:-
• Ideal for professional use in workshops for caravan, RV, boat and car batteries.
• Fully automatic 'connect and forget' 8 step charging
• Charges batteries from 20-200Ah
• Temperature sensor, AGM and Recond programs
• Power supply for 12V equipment
• 2-year warranty
Features
Product Specification:-
| Part No. | MXS10 |
| Type | BATTERY CHARGER |
| Brand | CTEK |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | CTEK Battery Charger 12V 10Amp |
| Warranty | Two Years |
| Power Rating (Amp) | 10 |
| Voltage | 12 |
| Note | Unit supplied with alligator clips and eye terminals |
| Weight | 1.1kg |
| Charger / Analyser Type | Charger |
| Item Type | Battery Charger |
| Environmental | IP65 |
| Compliance | AS/NZS 60335.2.29: 2004 Inc A1 |
| Charger Type | 8 Stage |
| Ideal Battery Types | Lead Acid ,Wet, MF, AGM, Gel |
| Input Voltage | 240VAC |
| Product Group 1 | BATTERIES CHARGERS & ME |
| Product Group 2 | JUMPSTARTERS & CHARGERS |
Features:-
• Ideal for professional use in workshops for caravan, RV, boat and car batteries.
• Fully automatic 'connect and forget' 8 step charging
• Charges batteries from 20-200Ah
• Temperature sensor, AGM and Recond programs
• Power supply for 12V equipment
• 2-year warranty
Vehicle Compatibility
Specifications
| Part No | MXS10 |
| Brand | CTEK |
| Type | Jumpstarters & Chargers |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New CTEK Bumper 120 Cover To Fit 10A Charger .1kg - 5 Year Warranty 40-059
$119.87 $76.23
New Genuine PROJECTA Adjustable Output Battery Pro-Charger 12V 8 Amp #PC800
$207.69 $143.90
New Genuine PROJECTA Adjustable Output Battery Pro-Charger 12V 21 Amp #PC2100
$241.61 $167.42

