Description
Features
Product Specification
| Description: | Coolant Expansion / Recovery Tank Cap |
| Type: | Screw Recovery |
| Height: | 39.5mm |
| Inside diameter: | 63mm |
| Diameter: | 81mm |
| Pressure(kPa): | 150 |
| Pressure(PSI): | 22 |
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model | Details | Audi | A4 | Apr 2002 - Mar 2005, 1.8L, 4 cyl, 20V, DOHC, TMPFI, Turbo, B6, 110kW, EngCode: BFB |
|---|---|---|
| Audi | A4 | Apr 2002 - Mar 2005, 2.4L, V6, 30V, DOHC, MPFI, B6, 125kW, EngCode: BDV |
| Audi | A4 | Aug 1995 - Jun 2001, 1.8L, 4 cyl, 20V, DOHC, MPFI, B5, 92kW, EngCode: ADR |
| Audi | A4 | Feb 1996 - Mar 1998, 2.6L, V6, 12V, SOHC, MPFI, B5, 110kW, EngCode: ABC |
| Audi | A4 | Feb 1998 - Jul 2001, 2.4L, V6, 30V, DOHC, MPFI, B5, 121kW, EngCode: APS |
| Audi | A4 | Feb 1998 - Jul 2003, 2.4L, V6, 30V, DOHC, MPFI, 121kW, EngCode: AGA |
| Audi | A4 | Jan 1995 - Jun 2001, 1.8L, 4 cyl, 20V, DOHC, TMPFI, B5, 110kW, EngCode: AEB |
| Audi | A4 | Jan 1996 - Jul 2002, 1.8L, 4 cyl, 20V, DOHC, TMPFI, B5, 132kW, EngCode: AJL |
| Audi | A4 | Jan 1997 - Jul 2001, 2.8L, V6, 30V, DOHC, MPFI, B5, 142kW, EngCode: ACK |
| Audi | A4 | Jan 1997 - Jun 2001, 2.8L, V6, 30V, DOHC, MPFI, B5, 142kW, EngCode: APR |
| Audi | A4 | Jul 2001 - Mar 2005, 1.8L, 4 cyl, 20V, DOHC, TMPFI, Turbo, B6, 110kW, EngCode: AVJ |
| Audi | A4 | Jul 2001 - Mar 2005, 2.0L, 4 cyl, 20V, DOHC, MPFI, B6, 96kW, EngCode: ALT |
| Audi | A4 | Mar 2003 - Nov 2005, 1.8L, 4 cyl, 20V, DOHC, TMPFI, Turbo, B6, 140kW, EngCode: BEX |
| Audi | A4 | Mar 2005 - Aug 2009, 1.8L, 4 cyl, 20V, DOHC, TMPFI, Turbo, B7, 120kW, EngCode: BFB |
| Audi | A4 | May 1999 - Jun 2001, 1.8L, 4 cyl, 20V, DOHC, MPFI, B5, 92kW, EngCode: APT |
Specifications
| Part No | DRC035 |
| Brand | DAYCO |
| Type | Radiator Cap |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New Genuine TRIDON Radiator Cap For Subaru Forester Impreza Liberty #CB18125
$44.94 $31.03
TRIDON Radiator Cap 20 Psi - 140 Kpa Plastic Screw On For Mercedes-Benz #DB20140
$93.60 $65.07

