New DAYCO Drive Belt Multi-Accessory For VOLKSWAGEN BORA 1J #6PK1280
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 6PK1280 |
| Type | DRIVE BELT |
| Brand | DAYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Dayco Multi Ribbed Drive Belt 6 Rib x 1280mm |
| Warranty | No Warranty |
| Length | 1280mm |
| Item Type | Drive Belt - Multi Ribbed |
| Number of Ribs | 6 |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | DRIVE BELTS |
Features:-
OEM quality, fit and performance
Increased pulley contact
Reduced slippage
| Part No | 6PK1280 |
| Brand | DAYCO |
| Type | Drive Belt Multi-Accessory |
| Suitable for | VOLKSWAGEN |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| VOLKSWAGEN | BORA 1J | 01/99 - 12/01 | 2.3L AGZ DOHC-PB 10v MPFI | V5 110kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| VOLKSWAGEN | BORA 1J | 01/99 - 12/01 | 2.3L AGZ DOHC-PB 10v MPFI | V5 110kW 5sp Man 4dr Sedan FWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New DAYCO Micro V-Belt Laminated For VOLVO 240 GL GLE 2.3L 1984-1989 #13A1350LA
$47.45 $31.90
New Genuine GATES Drive Belt Air Conditioner For Nissan Micra K12 #4PK825
$56.80 $38.25
New DAYCO Micro V-Belt Laminated For ISUZU TLD240 TLD 2.8L 1981-1985 #13A1350LA
$47.45 $31.90
New DAYCO Micro V-Belt Laminated For MAN TGA 18.360 12.0 2003-2007 #13A1350LA
$47.45 $31.90
New DAYCO Micro V-Belt Laminated For ISUZU TLD440 TLD 2.8L 1981-1985 #13A1350LA
$47.45 $31.90
New DAYCO Micro V-Belt Laminated For ISUZU NMR275 NMR 3.0L 2007-2016 #13A1350LA
$47.45 $31.90
New DAYCO Drive Belt Alternator For BMW X5 E70 XDRIVE 30i/3.0si #4PK0805
$47.87 $32.19
New DAYCO Micro V-Belt Laminated For MAN TGA 35/41 480 12 8 2006-2008 #13A1350LA
$47.45 $31.90

