MPN: 6PK2125
New Genuine GATES Drive Belt Multi-Accessory For Kia Sportage #6PK2125
$70.69
RRP $102.23
SAVE $31.54 (31%)
In Stock
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 6PK2125 |
| Type | DRIVE BELT |
| Brand | GATES |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Gates Micro-V Multi Ribbed Drive Belt 6 Rib x 2125mm |
| Warranty | Five Years |
| Length | 2125mm |
| Section Top Width | 20mm |
| Item Type | Drive Belt - Multi Ribbed |
| Material Type | Black EPDM |
| Number of Ribs | 6 |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | DRIVE BELTS |
Features:-
Premium EPDM rubber material
Resistant to heat, oil and other chemicals
Eliminates belt noise, reduces tension loss
Superior belt stability helps performance
Designed to meet or exceed all O.E specifications
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| KIA | SPORTAGE SL | 01/10 - 12/13 | 2.0L G4KD DOHC 16v MPFI | 4cyl 122kW 5sp Man 4dr Wagon FWD | 08/10 ON |
| KIA | SPORTAGE SL | 01/10 - 12/13 | 2.0L G4KD DOHC 16v MPFI | 4cyl 122kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD | 08/10 ON |
| KIA | SPORTAGE SL | 01/10 - 12/13 | 2.4L G4KE DOHC 16v MPFI | 4cyl 130kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| KIA | SPORTAGE SL II | 01/13 - 12/14 | 2.0L G4KD DOHC 16v MPFI | 4cyl 122kW 5sp Man 4dr Wagon FWD | |
| KIA | SPORTAGE SL II | 01/13 - 12/14 | 2.0L G4KD DOHC 16v MPFI | 4cyl 122kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| KIA | SPORTAGE SL II | 01/13 - 12/14 | 2.0L G4KD DOHC 16v MPFI | 4cyl 122kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD |
Specifications
| Part No | 6PK2125 |
| Brand | GATES |
| Type | Drive Belt Multi-Accessory |
| Suitable for | KIA |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
DAYCO Elastica Polyrib Belt For MAZDA MAZDA6 GL, 600 2.5L PY-VPS #3PK814EE
$47.01 $28.60
Genuine GATES Micro-V Multi Ribbed Drive Belt 5 Rib x 875mm For Subaru #5PK875
$53.42 $36.74
New DAYCO Drive Belt Tensioner Assembly For WESTERN STAR 4800 SERIES 1 #89448
$231.35 $160.30

