New Genuine KELPRO Steering Rack Boot Kit For HSV ASTRA LD SV1800 #SRB-007
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | SRB-007 |
| Type | STEERING RACK BOOT KIT |
| Brand | KELPRO |
| Unit of Measure | KIT |
| Description | Kelpro Steering Rack Boot Kit |
| Warranty | 2 Years 40000km |
| Housing Diameter | 44mm |
| Length | 157mm |
| Shaft Diameter | 9mm |
| Note | with Cross Tube |
| Weight | 0.1kg |
| Product Group 1 | STEERING & SUSPENSION |
| Product Group 2 | POWER STEERING |
Features:-
Direct OE Replacement for fitment, comfort, durability and handling
Kelpro is covered by a 2 year / 40,000km warranty
Manufactured to OEM specifications
Trusted quality and reliability
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| HSV | ASTRA LD SV1800 | 07/87 - 12/89 | 1.8L 18LE SOHC 8v MPFI | 4cyl 79kW 3sp Auto 4dr Sedan FWD | Koyo Steering Rack: Power Steering - Left Hand |
| HSV | ASTRA LD SV1800 | 07/87 - 12/89 | 1.8L 18LE SOHC 8v MPFI | 4cyl 79kW 3sp Auto 4dr Sedan FWD | Koyo Steering Rack: Power Steering - Left Hand |
| HSV | ASTRA LD SV1800 | 07/87 - 12/89 | 1.8L 18LE SOHC 8v MPFI | 4cyl 79kW 3sp Auto 5dr Hatchback FWD | Koyo Steering Rack: Power Steering - Left Hand |
| HSV | ASTRA LD SV1800 | 07/87 - 12/89 | 1.8L 18LE SOHC 8v MPFI | 4cyl 79kW 3sp Auto 5dr Hatchback FWD | Koyo Steering Rack: Power Steering - Left Hand |
| HSV | ASTRA LD SV1800 | 07/87 - 12/89 | 1.8L 18LE SOHC 8v MPFI | 4cyl 79kW 5sp Man 4dr Sedan FWD | Koyo Steering Rack: Power Steering - Left Hand |
| HSV | ASTRA LD SV1800 | 07/87 - 12/89 | 1.8L 18LE SOHC 8v MPFI | 4cyl 79kW 5sp Man 4dr Sedan FWD | Koyo Steering Rack: Power Steering - Left Hand |
| HSV | ASTRA LD SV1800 | 07/87 - 12/89 | 1.8L 18LE SOHC 8v MPFI | 4cyl 79kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD | Koyo Steering Rack: Power Steering - Left Hand |
| HSV | ASTRA LD SV1800 | 07/87 - 12/89 | 1.8L 18LE SOHC 8v MPFI | 4cyl 79kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD | Koyo Steering Rack: Power Steering - Left Hand |
Specifications
| Part No | SRB-007 |
| Brand | KELPRO |
| Type | Steering Rack Boot Kit |
| Suitable for | HSV |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Key Syncro 3Rd-4Th For Toyota Landcruiser Prado Kzj120R 2/03-11/06 #087-139026
$46.72 $28.42
Overhaul Kit Gearbox For Toyota Landcruiser Hzj78/79R 8/99-1/07 (Dt-Gb6)
$647.23 $403.65
Manual Trans 1st Gear Synchroniser Ring For Toyota Hilux RN110 22R 2.4L PTRL
$78.82 $52.99
New PROTEX Rack End For FORD MONDEO HA, HB 4D Sdn FWD 1995 - 1996 RE3089
$71.57 $49.32


