MPN: TT2028-195
New Genuine TRIDON Thermostat For Holden Captiva Cruze #TT2028-195
$41.69
RRP $60.55
SAVE $18.86 (31%)
Sold Out
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | TT2028-195 |
| Type | THERMOSTAT |
| Brand | TRIDON |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Tridon Thermostat High Flow 54mm - 91 Degrees C |
| Warranty | Unknown |
| Temp Rating | 91 Degrees C |
| Size | 54mm |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | THERMOSTATS & HOUSINGS |
Features:-
Opening Temp: 91 degreesc
Flange Dia: 54mm
Foot Dia: 27.7mm
Height: 35mm
Bypass Style Thermostat With Jiggle Pin.
High Flow Version of TT228 Series
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| HOLDEN | CAPTIVA CG | 03/11 - 12/18 | 2.2L Z22D1 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 135kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| HOLDEN | CAPTIVA CG | 03/11 - 12/18 | 2.2L Z22D1 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 135kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| HOLDEN | CRUZE JH | 03/11 - 12/14 | 2.0L Z20D1 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| HOLDEN | CRUZE JH | 07/12 - 12/14 | 2.0L Z20D1 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| HOLDEN | CRUZE JH | 11/11 - 12/14 | 2.0L Z20D1 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | CRUZE JH | 03/11 - 12/12 | 2.0L Z20D1 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Man 4dr Sedan FWD | |
| HOLDEN | CRUZE JH | 11/11 - 12/12 | 2.0L Z20D1 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD |
Specifications
| Part No | TT2028-195 |
| Brand | TRIDON |
| Type | Thermostat |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRIDON Thermostat Gasket For HOLDEN COMMODORE VY 3.8L 4D Sdn LN3 (L36) 2002-2004
$29.91 $20.40
New Genuine TRIDON Thermostat Housing Gasket For Alfa Romeo 75 90 #TTG20U
$30.13 $20.55
New TRIDON Thermostat 52mm - 82 Degrees C For MITSUBISHI EXPRESS SG #TT240-180
$46.07 $31.65
New GATES Thermostat w/ Housing 87°c For MERCEDES-BENZ E320 W211 #TH31887G1
$217.24 $150.52


