MPN: TT302-180
New Genuine TRIDON Thermostat For Nissan Navara Pathfinder #TT302-180
$64.55
RRP $93.38
SAVE $28.83 (31%)
In Stock
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | TT302-180 |
| Type | THERMOSTAT |
| Brand | TRIDON |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Tridon High Flow Thermostat 64mm - 82 Degrees C |
| Warranty | One Year |
| Note | High Flow |
| Temp Rating | 82 Degrees C |
| Size | 64mm |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | THERMOSTATS & HOUSINGS |
Features:-
Opening Temp: 82 degreesc
Flange Dia: 64mm
Foot Dia: 30mm
Height: 42mm
Bypass Style Thermostat With Inverse Jiggle Pin
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| NISSAN | NAVARA D22 (97-15) | 01/07 - 12/15 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 98kW 5sp Man 2dr Cab Chassis 4WD | |
| NISSAN | NAVARA D22 (97-15) | 01/07 - 12/15 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 98kW 5sp Man 2dr Cab Chassis RWD | |
| NISSAN | NAVARA D22 (97-15) | 01/07 - 12/15 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 98kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | NAVARA D40 (05-15) | 12/05 - 10/15 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Auto 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | NAVARA D40 (05-15) | 01/09 - 10/15 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Auto 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | |
| NISSAN | NAVARA D40 (05-15) | 12/05 - 10/15 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 6sp Man 2dr Cab Chassis 4WD | |
| NISSAN | NAVARA D40 (05-15) | 12/05 - 10/15 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 6sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | NAVARA D40 (05-15) | 01/09 - 10/15 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 6sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | |
| NISSAN | PATHFINDER R51 | 07/05 - 09/13 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATHFINDER R51 | 07/05 - 09/13 | 2.5L YD25DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 6sp Man 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | TT302-180 |
| Brand | TRIDON |
| Type | Thermostat |
| Suitable for | NISSAN |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New TRIDON Thermostat For HOLDEN VECTRA CD ZC 2 2L 4D Hatchback TT1-180
$43.07 $29.07
New TRIDON Thermostat For NISSAN 1200 B110 1.2L 4D Sedan A12 1970-1974 TT1-180
$43.07 $29.07

