New K&N Air Filter Panel For BMW X5 F15 XDRIVE 50i 4.4L N63 B44 B #33-2449
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2449 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | 1.3kg |
| Height | 57mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 327mm |
| Outside Width | 108mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| BMW | M X5 M E70 | 01/09 - 12/13 | 4.4L S63 B44 A DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 408kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | M X5 M F85 | 01/15 - 12/18 | 4.4L S63 B44 B DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 423kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | M X6 M E71 | 01/09 - 12/14 | 4.4L S63 B44 A DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 408kW 6sp Auto 4dr Coupe AWD |
| BMW | M X6 M F86 | 01/15 - 12/19 | 4.4L S63 B44 B DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 423kW 8sp Auto 4dr Coupe AWD |
| BMW | X5 E70 XDRIVE 50i | 01/10 - 12/13 | 4.4L N63 B44 A DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 300kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | X5 F15 XDRIVE 50i | 01/13 - 12/18 | 4.4L N63 B44 B DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 330kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | X6 E71 XDRIVE 50i | 01/08 - 12/10 | 4.4L N63 B44 A DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 300kW 6sp Auto 4dr Coupe AWD |
| BMW | X6 E71 XDRIVE 50i | 01/10 - 12/14 | 4.4L N63 B44 A DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 300kW 8sp Auto 4dr Coupe AWD |
| BMW | X6 F16 XDRIVE 50i | 01/14 - 12/19 | 4.4L N63 B44 B DOHC-PB 32v Twin-Turbo Petrol Direct Inj. | V8 330kW 8sp Auto 4dr Coupe AWD |
Specifications
| Part No | 33-2449 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | BMW |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
WESFIL Air Filter For MINI COUNTRYMAN COOPER S F60 B48A20F 2019-2020 #WA5578
$60.66 $37.61
RYCO V3 Crankcase Filter Assembly For HOLDEN COLORADO 7 LTZ RG 2.8L LWN #RCC360
$375.64 $260.34
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For MERCEDES-BENZ HEAVY ATEGO 1623/L54 HDA6020
$209.30 $145.01
New WESFIL CABIN Filter For Mini Countryman D 1.6L 04/11-02/17 -WACF0137
$60.05 $37.23
WESFIL CABIN Filter For Lexus IS250 2.5L V6 11/05-06/13 -WACF0076* By Zivor*
$46.93 $28.55

