New K&N Air Filter Panel For CHRYSLER 300 LX SRT 6.4L 391 cu.in Hemi #33-2460
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2460 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | 1kg |
| Height | 44mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 367mm |
| Outside Width | 232mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| CHRYSLER | 300 LX | 01/12 - 12/21 | 3.6L Pentastar ERB DOHC-PB 24v MPFI | V6 210kW 8sp Auto 4dr Sedan RWD |
| CHRYSLER | 300 LX SRT | 01/15 - 12/21 | 6.4L 391 cu.in Hemi OHV 16v MPFI | V8 350kW 8sp Auto 4dr Sedan RWD |
| CHRYSLER | 300 LX SRT-8 | 01/12 - 12/15 | 6.4L 391 cu.in Hemi MDS OHV 16v MPFI | V8 347kW 5sp Auto 4dr Sedan RWD |
Specifications
| Part No | 33-2460 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | CHRYSLER |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For FORD FALCON XH I XR6 4.0L Intech HDA5844
$181.61 $121.72
New RYCO Air Filter For MERCEDES-BENZ C250 W205 BlueTEC 2.1L OM651 A2003
$100.71 $68.16
WESFIL CABIN Filter For Mercedes Benz SL63 AMG 5.5L V8 09/12-07/15 -WACF0119
$71.62 $48.11
K&N Air Filter For Harley Davidson XL1200X Forty-Eight Special 74 CI #HD-1212
$314.67 $213.52
New RYCO Air Filter - Round For HOLDEN EARLY HOLDEN WB 3.3L 202 cu.in Blue A24
$49.69 $33.42
RYCO Air Filter-Panel For HOLDEN CALAIS VX SERIES 1 3.8L Ecotec LN3/L36 A1358
$49.57 $33.34

