New K&N Air Filter Panel For FORD FOCUS LR ST170 2.0L ALDA #33-2819
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2819 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | .4kg |
| Height | 27mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 264mm |
| Outside Width | 143mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| FORD | FOCUS LR | 01/02 - 12/05 | 1.8L Zetec EYDE DOHC 16v MPFI | 4cyl 85kW 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| FORD | FOCUS LR | 01/02 - 12/05 | 1.8L Zetec EYDE DOHC 16v MPFI | 4cyl 85kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| FORD | FOCUS LR | 01/02 - 12/04 | 2.0L Zetec EDDB DOHC 16v MPFI | 4cyl 96kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD |
| FORD | FOCUS LR | 01/02 - 12/05 | 2.0L Zetec EDDB DOHC 16v MPFI | 4cyl 96kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD |
| FORD | FOCUS LR | 01/02 - 12/05 | 2.0L Zetec EDDB DOHC 16v MPFI | 4cyl 96kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| FORD | FOCUS LR | 01/02 - 12/04 | 2.0L Zetec EDDB DOHC 16v MPFI | 4cyl 96kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| FORD | FOCUS LR | 01/02 - 12/05 | 2.0L Zetec EDDB DOHC 16v MPFI | 4cyl 96kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| FORD | FOCUS LR ST170 | 01/03 - 12/04 | 2.0L ALDA DOHC 16v MPFI | 4cyl 127kW 6sp Man 3dr Hatchback FWD |
Specifications
| Part No | 33-2819 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New K&N Air Filter For PEUGEOT 208 A9 1.6L EP6/EP6C (5FS/5FW) #33-2941
$272.23 $169.88
WESFIL CABIN Filter For Mercedes Benz E250 1.8L CGi 10/09-05/13 -WACF0119
$71.62 $44.44
New RYCO Truck Filter Service Kit For HINO 300 SERIES XZU304R 614 RSK116
$87.61 $58.59

