New K&N Air Filter Panel For MAZDA 323 BG ASTINA 1.8L BP-ZE #33-2034
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2034 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | .4kg |
| Height | 25mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 248mm |
| Outside Width | 151mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
| Part No | 33-2034 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | MAZDA |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| MAZDA | 323 BG ASTINA | 11/89 - 07/94 | 1.8L B8-ME, BP-ME SOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| MAZDA | 323 BG ASTINA | 11/89 - 07/94 | 1.8L B8-ME, BP-ME SOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| MAZDA | 323 BG ASTINA | 11/89 - 07/94 | 1.8L BP-ZE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| MAZDA | 323 BG PROTEGE | 11/89 - 07/96 | 1.6L B6 SOHC 16v Carb | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD |
| MAZDA | 323 BG PROTEGE | 11/89 - 07/96 | 1.6L B6 SOHC 16v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| MAZDA | 323 BG PROTEGE | 11/89 - 07/94 | 1.8L B8-ME, BP-ME SOHC 16v MPFI | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan FWD |
| MAZDA | 323 BG PROTEGE | 11/89 - 07/94 | 1.8L B8-ME, BP-ME SOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| MAZDA | FAMILIA BG (GREY IMPORT) | 01/90 - 12/93 | 1.8L BP-T DOHC 16v Turbo MPFI | 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback 4WD |
| MAZDA | MX-5 NA (GREY IMPORT) | 10/89 - 10/93 | 1.6L B6-ZE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 2dr Hardtop & Convertible RWD |
| MAZDA | MX-5 NA | 10/89 - 10/93 | 1.6L B6-ZE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Hardtop & Convertible RWD |
| MAZDA | MX-5 NA | 11/93 - 03/98 | 1.8L BP-ZE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 2dr Hardtop & Convertible RWD |
| MAZDA | MX-5 NA | 11/93 - 03/98 | 1.8L BP-ZE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Hardtop & Convertible RWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
GENOEM Mass Air Flow Sensor (AMM) For BMW X5 1/2001-9/2003 #AM75BOSN
$399.50 $270.03
New RYCO lubrication system Oil Filter For BMW 135i E88 3.0L N54 B30 A R2673K
$68.24 $46.01
New RYCO Oil Filter Cartridge For MERCEDES-BENZ SPRINTER 910 314CDI R2902P
$56.15 $37.81
WESFIL CABIN Filter For Toyota Landcruiser Prado 3.0L TD 11/09-06/15 -WACF0040
$48.07 $32.20
WESFIL Air Filter For BMW M3 30 YEARS EDITION F80 S55830T 2016-On #WA5576
$52.44 $35.15



