New K&N Air Filter Panel For MERCEDES-BENZ GL350 CDI X164 3.0L OM642 #33-2940
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2940 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Length | 249mm |
| Type | Unique Filter |
| Weight | .7kg |
| Width | 210mm |
| Height | 17mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 249mm |
| Outside Width | 210mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| MERCEDES-BENZ | C320 CDI W204 | 01/07 - 12/09 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 165kW 7sp Auto 4dr Sedan RWD |
| MERCEDES-BENZ | E280 CDI W211 | 01/05 - 12/09 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 140kW 7sp Auto 4dr Sedan RWD |
| MERCEDES-BENZ | GL320 CDI X164 | 01/06 - 12/09 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 165kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | GL350 CDI X164 | 01/09 - 12/12 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 165kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | GL350 X166 BlueTEC | 01/12 - 12/15 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 190kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | ML280 CDI W164 | 01/06 - 12/09 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 140kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | ML300 CDI W164 | 01/09 - 12/11 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 140kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | ML320 CDI W164 | 01/05 - 12/09 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 165kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | R280 CDI V251, W251 | 01/08 - 12/08 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 140kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | R280 CDI V251, W251 | 01/07 - 12/09 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 140kW 7sp Auto 4dr Wagon RWD |
| MERCEDES-BENZ | R300 CDI V251, W251 | 01/09 - 12/11 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 140kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | R300 CDI V251, W251 | 01/09 - 12/10 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 140kW 7sp Auto 4dr Wagon RWD |
| MERCEDES-BENZ | R320 CDI V251, W251 | 01/06 - 12/09 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 165kW 7sp Auto 4dr Wagon AWD |
| MERCEDES-BENZ | S320 CDI W221 | 01/08 - 12/09 | 3.0L OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 173kW 7sp Auto 4dr Sedan RWD |
Specifications
| Part No | 33-2940 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | MERCEDES-BENZ |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SAKURA Air Filter For LEXUS ES250 AXZA10R 2.5L A25AFKS 2021-On #FA-33430
$50.10 $34.44
RYCO V3 Crankcase Filter Assembly For HOLDEN FRONTERA 3.0L 4JX1T #RCC360
$375.64 $260.34


