New K&N Air Filter Panel For TOYOTA CAMRY ACV36R 2.4L 2AZ-FE #33-2260
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2260 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | .5kg |
| Height | 24mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 319mm |
| Outside Width | 192mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | CAMRY ACV36R | 08/02 - 05/06 | 2.4L 2AZ-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 112kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD |
| TOYOTA | CAMRY ACV36R | 08/02 - 05/06 | 2.4L 2AZ-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 112kW 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| TOYOTA | CAMRY AHV40R | 07/09 - 11/11 | 2.4L 2AZ-FXE DOHC 16v MPFI Electric Hybrid | 4cyl 110kW 1sp Auto CVT 4dr Sedan FWD |
| TOYOTA | CAMRY MCV36R | 09/02 - 06/06 | 3.0L 1MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 4sp Auto 4dr Sedan FWD |
| TOYOTA | CAMRY MCV36R | 09/02 - 06/06 | 3.0L 1MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| TOYOTA | KLUGER GSU40R | 08/07 - 11/13 | 3.5L 2GR-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Auto 4dr Wagon FWD |
| TOYOTA | KLUGER GSU45R | 08/07 - 11/13 | 3.5L 2GR-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Auto 4dr Wagon AWD |
| TOYOTA | KLUGER MCU28R | 10/03 - 06/07 | 3.3L 3MZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Auto 4dr Wagon AWD |
Specifications
| Part No | 33-2260 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
WESFIL Air Filter For KIA SORENTO MQ4 4D SUV Mid-Size 2.2L D4HE 2020-On #WA5585
$52.44 $32.49
WESFIL CABIN Filter For BMW 528i 3.0L 06/10-10/11 -WACF0109* By Zivor*
$95.46 $58.49
New SAKURA Air Filter For HINO RANGER GD 2D Truck 6.4L JD7ETH #FA-1324
$118.53 $81.99
K&N Air Filter For Bombardier Outlander Max 800 HO EFI 4x4 XT 800 #BD-6506
$314.67 $197.66



