New K&N Air Filter Round For TOYOTA CRESSIDA MX83R 3.0L 7M-GE #E-2605-1
Product Specification:-
| Part No. | KNE-2605-1 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Round |
| Warranty | One Year |
| Inside Diameter | 181mm |
| Outside Diameter | 224mm |
| Type | Tapered Conical Filter |
| Weight | .6kg |
| Height | 79mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Inner Diameter Bottom | 181mm |
| Outer Diameter Bottom | 224mm |
| Outer Diameter Top | 127mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
| Part No | E-2605-1 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | 4RUNNER VZN130R | 10/89 - 12/96 | 3.0L 3VZ-E SOHC-PB 12v MPFI | V6 105kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| TOYOTA | 4RUNNER VZN130R | 10/89 - 12/96 | 3.0L 3VZ-E SOHC-PB 12v MPFI | V6 105kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
| TOYOTA | CRESSIDA MX73 | 10/84 - 10/85 | 2.8L 5M-E SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TOYOTA | CRESSIDA MX73 | 11/85 - 10/88 | 2.8L 5M-GE DOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TOYOTA | CRESSIDA MX83R | 11/88 - 10/92 | 3.0L 7M-GE DOHC 24v MPFI | 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TOYOTA | CROWN GS131 (GREY IMPORT) | 09/88 - 09/91 | 2.0L 1G-GZE DOHC 24v Supercharged MPFI | 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TOYOTA | MR2 AW11 (GREY IMPORT) | 09/86 - 09/89 | 1.6L 4A-GZE DOHC 16v Supercharged MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Coupe RWD |
| TOYOTA | MR2 AW11 | 09/86 - 09/89 | 1.6L 4A-GEL DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Coupe RWD |
| TOYOTA | SOARER GZ20 (GREY IMPORT) | 01/86 - 04/91 | 2.0L 1G-GTEU DOHC 24v Twin-Turbo MPFI | 6cyl 4sp Auto 2dr Coupe RWD |
| TOYOTA | SUPRA GA70 (GREY IMPORT) | 10/86 - 09/93 | 2.0L 1G-GTEU DOHC 24v Twin-Turbo MPFI | 6cyl 5sp Man 3dr Liftback & Targa RWD |
| TOYOTA | SUPRA MA70 (GREY IMPORT) | 10/86 - 09/90 | 3.0L 7M-GE DOHC 24v MPFI | 6cyl 4sp Auto 3dr Liftback & Targa RWD |
| TOYOTA | SUPRA MA70 (GREY IMPORT) | 10/86 - 09/90 | 3.0L 7M-GE DOHC 24v MPFI | 6cyl 5sp Man 3dr Liftback & Targa RWD |
| TOYOTA | SUPRA MA71 | 10/88 - 09/93 | 3.0L 7M-GTEU DOHC 24v Turbo MPFI | 6cyl 4sp Auto 3dr Liftback & Targa RWD |
| TOYOTA | SUPRA MA71 | 10/88 - 09/93 | 3.0L 7M-GTEU DOHC 24v Turbo MPFI | 6cyl 5sp Man 3dr Liftback & Targa RWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
WESFIL CABIN Filter For Volkswagen Crafter 2.0L TDi 08/18-on -WACF0195
$54.22 $36.35
K&N Air Filter Panel For Harley Davidson FXDF Fat Bob - Non-US 103 CI #HD-9608
$335.50 $227.61
New RYCO Air Filter - Panel For MINI CONVERTIBLE R57 COOPER 1.6L N16 B16 A A1273
$101.39 $68.63
New K&N Performance Air Filter Panel For AUDI Q7 4L FSI 4.2L BAR #33-2857
$303.49 $205.11
New NIPPON MAX CABIN Filter For Case All Models with 160mm long -WZ533NM
$58.05 $38.94



