New K&N Air Filter Round Tapered For NISSAN PATROL Y60 GQ 2.8L RD28T #E-2023
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KNE-2023 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Round Tapered |
| Warranty | One Year |
| Inside Diameter | 83mm |
| Outside Diameter | 165mm |
| Type | Round Filter |
| Weight | .4kg |
| Height | 146mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Inner Diameter Bottom | 82mm |
| Inner Diameter Top | 82mm |
| Outer Diameter Bottom | 167mm |
| Outer Diameter Top | 167mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| NISSAN | PATROL Y60 GQ | 01/95 - 11/97 | 2.8L RD28T SOHC 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 06/99 - 12/06 | 4.2L TD42T/TD42Ti OHV 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 114kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 06/99 - 12/06 | 4.2L TD42T/TD42Ti OHV 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 114kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
| NISSAN | SAFARI Y60 GQ (GREY IMPORT) | 01/88 - 11/97 | 4.2L TD42 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 91kW 4sp Auto 2dr Hardtop 4WD |
| NISSAN | SAFARI Y60 GQ (GREY IMPORT) | 01/88 - 11/97 | 4.2L TD42 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 91kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| NISSAN | SAFARI Y60 GQ (GREY IMPORT) | 01/88 - 11/97 | 4.2L TD42 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 91kW 5sp Man 2dr Hardtop 4WD |
| NISSAN | SAFARI Y60 GQ (GREY IMPORT) | 01/88 - 11/97 | 4.2L TD42 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 91kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | E-2023 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | NISSAN |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New K&N Air Filter For PEUGEOT 208 A9 1.6L EP6/EP6C (5FS/5FW) #33-2941
$272.23 $169.88
WESFIL CABIN Filter For Mercedes Benz E250 1.8L CGi 10/09-05/13 -WACF0119
$71.62 $44.44
New RYCO Truck Filter Service Kit For HINO 300 SERIES XZU304R 614 RSK116
$87.61 $58.59

